Czy pracodawca musi oddać dzień wolny za Nowy Rok?
Za oknem prawdziwie zimowy klimat. Za kilka dni nadejdą Święta Bożego Narodzenia, a później długo wyczekiwany Sylwester i Nowy Rok. Tym razem będziemy świętować nadejście nowego roku w nocy z soboty na niedzielę. Czy zatem pracodawca jest zobligowany do oddania nam wolnego dnia, za święto wypadające w niedzielę?
Ustawa z 1951 roku przewiduje obecnie 13 ogólnopolskich świąt wolnych od pracy. Jednym z nich jest oczywiście 1 stycznia, czyli Nowy Rok. Dla wszystkich, którzy marzyli o dodatkowym dniu wolnym, niestety mamy złą wiadomość.
Art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeksu pracy mówi, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Wigilia w tym roku przypada w sobotę. Osoby, które będą wtedy pracować, mają prawo do odbioru dnia wolnego.
Jeżeli chodzi o Nowy Rok, który wypada w niedzielę, to pracodawca nie jest zobligowany do oddania pracownikowi dnia wolnego, chyba, że ten wykonuje swoje obowiązki służbowe.
Warto już dużo wcześniej sprawdzić sobie nadchodzące święta w przyszłym roku. Dzięki temu dużo łatwiej zaplanujemy sobie wypoczynek. Przedstawiamy, jak prezentuje się kalendarz świąt na 2023 rok:
Święta w 2023 roku
- 1 stycznia – Nowy Rok (niedziela)
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli (piątek)
- 9 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
- 10 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
- 1 maja – Święto Państwowe (poniedziałek)
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa)
- 28 maja – Zielone Świątki (niedziela)
- 8 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
- 1 listopada – Wszystkich Świętych (środa)
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)