Problem z paleniem e-papierosów dotyczy nie tylko osób dorosłych. Ten nałóg coraz częściej spotyka się wśród młodzieży. Mowa tu nie tylko o osobach, które skończyły 18 lat. Z e-papierosem widywane są też młodsze osoby. Krakowskie szkoły wraz z sanepidem postanowiły walczyć z tym problemem.
Próbujemy docierać i informować, jak e-papierosy są szkodliwe. Staramy się robić to na wiele sposobów. Prowadzimy kampanie skierowane do najmłodszych dzieci, bo mamy programy w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponad podstawowych - mówi Dominika Łatak-Glonek z małopolskiego sanepidu.
Polecany artykuł:
Lekarze podkreślają, że elektroniczne papierosy nie są bezpieczne. Tak jak te tradycyjne zawierają substancje rakotwórcze i uzależniają.
Popularność e-papierosów wśród młodzieży to wina presji rówieśniczej. Nic się nie liczy tak, jak akceptacja ze strony koleżanek i kolegów. Jest to problem z asertywnością, bo jeśli młodzież wierzyłaby w swoje możliwości, to nie ulegałaby tak łatwo tej brzydkiej modzie - tłumaczy psycholog Anna Jeziorek.
Od 2011 roku liczba osób korzystająca z e-papierosów wzrosła sześciokrotnie.
Tematem zajął się Łukasz Miłoszewski.