Bardzo trudne warunki turystyczne w Tatrach. TOPR podniósł zagrożenie lawinowe do drugiego stopnia
W nocy z czwartku na piątek, czyli z 27 na 28 lutego mieliśmy nagły powrót zimy w Tatry. W górach spadło bardzo dużo śniegu, przez co warunki do uprawiania turystyki górskiej znacząco się pogorszyły. Szlaki są przysypane, przez co ratownicy TOPR podnieśli zagrożenie lawinowe do drugiego stopnia na wysokości powyżej 1700 metrów n.p.m. Obecnie pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu wynosi około 70 centymetrów. Jeśli śnieg będzie dalej padał, zagrożenie lawinowe może jeszcze wzrosnąć.
— Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Wraz z prognozowanymi opadami śniegu zagrożenie lawinowe w ciągu najbliższych godzin będzie wzrastać do 2 stopnia. W kolejnych dniach sytuacja powinna się poprawiać — przekazał TOPR w komunikacie lawinowym.
Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed nieprzetartymi szlakami i oblodzeniami
Wysoki poziom zagrożenia lawinowego w górnych partiach Tatr to nie wszystko. Tatrzański Park Narodowy ostrzega także turystów przez trudnymi warunkami w niższych partiach gór. Szlaki są zasypane śniegiem, nieprzetarte, a pod pokrywą śnieżną znajduje się lód. To oznacza, że po ścieżkach chodzi się ciężko, a dodatkowo jest bardzo ślisko.
— Warunki na tatrzańskich szlakach są trudne ze względu na nocne opady śniegu, które pozostawiły nieprzetarte szlaki i liczne oblodzenia pod warstwą świeżego śniegu. Szczególnie niebezpiecznie jest na popularnych szlakach, takich jak Droga do Morskiego Oka, gdzie na „skrótach” powyżej leśniczówki Wanta występują silne oblodzenia — zalecamy kontynuowanie wędrówki drogą. Niski pułap chmur znacząco ogranicza widzialność, co zwiększa ryzyko utraty orientacji i zagubienia się w terenie. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do panujących warunków. Niezbędny jest również odpowiedni sprzęt zimowy (raki – nie raczki!, czekan, kask, lawinowe ABC – detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność jego obsługi. Na niżej położonych szlakach w partiach reglowych zalecamy korzystanie z odpowiedniego sprzętu zimowego — przekazał Tatrzański Park Narodowy.
Wyprawa po rannego taternika na Próg Mnichowy. W akcji wzięło udział 22 ratowników TOPR:
