Trzebinia. Elektrownia Siersza zostanie zamknięta? Radni mówią „nie”
Sytuacja wokół Elektrowni Siersza w gminie Trzebinia pozostaje trudna, o czym informowaliśmy w osobnym materiale. Wiele wskazuje na to, że obiekt zostanie zamknięty przez spółkę TAURON Wytwarzanie, o czym donoszą radni Sejmiku Województwa Małopolskiego. Podczas sesji, która odbyła się w poniedziałek, 17 listopada lokalni politycy wystosowali specjalny apel do spółki TAURON. Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego podkreślają, że Elektrownia Siersza w Trzebini stanowi ważny element krajowego systemu energetycznego. Jej likwidacja może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne w regionie.
Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje do wszystkich władz, instytucji i osób mających wpływ na funkcjonowanie sektora energetycznego o prowadzenie polityki uwzględniającej dotychczas poczynione duże inwestycje modernizacyjne w Elektrowni oraz uwzględniającej zminimalizowanie kosztów społecznych wobec tak ważnego dla gminy i regionu zakładu pracy – czytamy w dokumencie.
Radni apelują do spółki TAURON Wytwarzanie, aby ta nie zamykała Elektrowni Siersza.
Mając na uwadze planowaną likwidację Elektrowni Siersza w Trzebini, której działalność stanowi kluczowy element infrastruktury energetycznej i gospodarki regionu, postanawiamy wyrazić sprzeciw wobec tej decyzji. Likwidacja elektrowni wiąże się z poważnymi konsekwencjami zarówno społecznymi, jak i gospodarczymi, które mogą wpłynąć na stabilność regionu, bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz dobrobyt setek pracowników i ich rodzin. Elektrownia Siersza w Trzebini dostarcza ciepło do 6 tysięcy mieszkańców. Na skutek jej zamknięcia pojawi się poważny problem z zaopatrzeniem tych budynków w ciepło – brzmi fragment apelu.
Samorząd Trzebini został pozostawiony sam sobie. Nie przedstawiono również żadnej alternatywy w związku z planowaną likwidacją zakładu.
Pracę w Elektrowni Siersza i firmach bezpośrednio ją obsługujących znajduje blisko 500 osób. Są to rodziny wielokrotnie związane od pokoleń z sektorem energetycznym, którym nie proponuje się innych miejsc pracy. Wiele osób zatrudnionych w Elektrowni Siersza posiada wyspecjalizowane umiejętności, które są trudne do przeniesienia na inne rynki pracy. Przekwalifikowanie tych osób, zwłaszcza w regionach z ograniczonymi możliwościami zatrudnienia w innych branżach, może okazać się niezwykle trudne i czasochłonne. Likwidacja zakładu wiązać się będzie ze wzrostem bezrobocia, co w szczególności dotknie lokalnych społeczności, gdzie alternatywne miejsca pracy są ograniczone. Dlatego, likwidacja Elektrowni może spowodować zamknięcie wielu firm kooperujących z zakładem co pogłębi problemy gospodarcze i bezrobocie tej części województwa – dodają radni.
Podkreślają, że Elektrownia Siersza jest fundamentem gminy Trzebinia. Jej likwidacja spowoduje zmniejszenie dochodów samorządów, co przełoży się na jakość życia w regionie.
Z uwagi na poważne zagrożenia społeczne i gospodarcze wynikające z planowanej likwidacji Elektrowni Siersza, Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje o ponowne rozważenie decyzji państwowej spółki Tauron Wytwarzanie S. A. i podjęcie działań mających na celu ochronę miejsc pracy, bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilność społeczną regionu poprzez wydłużenie rynku mocy dla źródeł węglowych na lata 2025-2028 i - co za tym idzie - o wydłużenie eksploatacji bloków w Elektrowni Siersza. Apelujemy również o rządową pomoc dla gminy Trzebinia w rozwiązaniu problemu zaopatrzenia w ciepło – apelują radni Sejmiku Województwa Małopolskiego.