Emaus w Krakowie. Skąd wzięła się jego nazwa?
Emaus - skąd wzięła się jego nazwa? Sam odpust odbywa się przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu, u zbiegu ulic Emaus, św. Bronisławy i Tadeusza Kościuszki. Nazwa ulicy ma natomiast nawiązywać do biblijnej wsi Emaus. To tam podążał zmartwychwstały Chrystus. Na pamiątkę tego wydarzenia w Europie w drugi dzień świąt wielkanocnych odwiedzano kościół poza miastem. W Krakowie był to Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela (Norbertanek) na Zwierzyńcu. Znajdował się on nieco ponad kilometr od bram średniowiecznego Krakowa. Dodajmy, że w tym roku Emaus zmienia swoją lokalizację, ze względu na remont. Kramy będzie można odwiedzić przy krakowskich Błoniach.
Wielkanoc w Krakowie. Kiedy odbywa się Emaus?
Dziś na odpuście można znaleźć praktycznie wszystko. Kolorowe balony i karuzele dla dzieci. Loterie fantowe i plastikowe zabawki. Nie brakuje jednak też słodyczy, w tym tradycyjnych serc z piernika oraz małych precelków nawlekanych na nitkę, które tworzą wieniec. Ale uwaga! Wśród tłumu grasują "polewacze". Szukają młodych dziewczyn i obficie polewają je wodą.
Do widoku współczesnego Emausu jesteśmy przyzwyczajeni. A jak wyglądał on przed wieloma laty? Sprawdźcie w naszej galerii!