Organizacją tymczasowej lecznicy w Expo zajmował się Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.
Wypisaliśmy dzisiaj do domu sześciu ozdrowieńców – powiedział PAP prezes tej placówki Artur Asztabski. Dodał, że przystosowanie obiektu do celów leczniczych, a także sama praca, były trudne.
Szpital w Expo został uruchomiony 19 marca. Pracowało w nich ponad 200 osób, w tym ok. 70 to personel ze szpitala Rydygiera; pozostała kadra to delegowani przez wojewodę z innych placówek, ale i wolontariusze. W szczycie pandemii w Expo było ok. 300 łóżek dla zakażonych.
Do 15 czerwca hale Expo będą opróżniane z infrastruktury szpitalnej, dezynfekowane i przygotowywane dla firmy, która do 15 lipca ma przywrócić obiekt do stanu pierwotnego. Od jesieni mają się tu ponownie odbywać różnorodne targi.
Polecany artykuł:
Na terenie Expo do odwołania pozostanie punkt szczepień – największy w Małopolsce. Do tej pory zaszczepiono tu 88 tys. osób. Kalendarz szczepień w tym miejscu jest pełny do końca czerwca. Expo jest gotowe szczepić 1,5 tys. osób dziennie. W punkcie tym prowadzone są szczepienia Pfizerem, Moderną, AstrąZeneką.
Nie zmarnowaliśmy żadnej szczepionki. Nie mamy opóźnień. Zainteresowaniem cieszy się także AstraZeneca – powiedział Asztabski, zachęcając nieprzekonanych do zapisywania się na szczepienia.
Działalność zakończył już także szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju. Spośród szpitali tymczasowych w województwie czynny ma pozostać tylko szpital w CUMRiK-u (Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof) – lecznica działać będzie prawdopodobnie do końca roku, nie wiadomo jeszcze czy będzie pełnić funkcję szpitala pasywnego czy też nastąpi tam centralizacja leczenia covid.
W poniedziałek w Małopolsce zajętych było 416 łóżek covidowych z 1671. Liczba zajętych respiratorów wynosiła 59 z 166 dostępnych