Kurtyna wodna na Rynku Podgórskim w Krakowie.

i

Autor: Ula Bienia

Fala upałów w Krakowie! Miasto uruchomiło kurtyny wodne. Gdzie można się ochłodzić?

2021-06-18 17:54

Cztery kurtyny wodne od wczoraj stoją w Krakowie. To za sprawą fali upałów, która trwa w Małopolsce. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej objął województwo ostrzeżeniem drugiego stopnia. W niektórych regionach województwa termometry pokażą ponad 30 stopni Celsjusza. Dzięki krakowskim kurtynom wodnym mieszkańcy mogą się nieco ochłodzić.

Wysokie temperatury mogą być zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Wzrasta wtedy ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu, co może prowadzić między innymi do udaru słonecznego. Lekarze apelują o rozsądek i zachowanie środków ostrożności tak, aby umiejętnie się ochronić przed upałami. 

- Przede wszystkim nakrycie głowy, a więc czapka, parasol. Okulary przeciwsłoneczne, ale takie ze specjalnym filtrem, zapobiegającym promieniowaniu UV. Pamiętajmy też o kremach, które nie powinny mieć współczynnika mniejszego niż 15. Do tego oczywiście woda - tłumaczy Krzysztof Czarnobilski, dyrektor do spraw lecznictwa ze Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie.

W czterech lokalizacjach w mieście stanęły już kurtyny wodne. Te zraszacze pozwolą mieszkańcom ochłodzić się podczas upału. Woda nadaje się także do picia. 

- Kurtyny wodne są umieszczone na Rynku Głównym, Małym Rynku, Rynku Podgórskim i na placu Centralnym - alei Róż. Wszyscy mogą korzystać z chłodnej wody. Nadaje się tak samo do picia - mówi Robert Żurek, rzecznik Wodociągów Miasta Krakowa. 

Chętnych na ochłodę nie brakuje. Mieszkańcy z radością korzystają z uruchomionych w Krakowie kurtyn wodnych. Frajdę mają także dzieci. 

- To świetny pomysł na takie upały. Jest przyjemnie na spacerach i dzieci mają zabawę. Fajnie by było, gdyby kurtyny wodne stały w miejscach przemyślanych, takich jak tutaj na Rynku Głównym. W Krakowie powinno być ich zdecydowanie więcej - mówią mieszkańcy. 

Kurtyny wodne będą działały do 21 czerwca, gdyż do tego dnia meteorolodzy przewidują w Krakowie wysokie temperatury. Kiedy nadejdą kolejne upały, zraszacze zostaną uruchomione ponownie. 

Raport z anteny 18.06, godz.10

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?