Jakiś czas temu informowaliśmy o fałszywych kontrolerach biletów, którzy mieli "grasować" m.in. w autobusie linii 139. Taka informacja znalazła się na stronie Platformy Komunikacyjnej Miasta Krakowa. Zaniepokojeni mieszkańcy podawali, że ktoś podszywa się pod kontrolerów. We wspomnianym autobusie miało dojść do sprawdzania biletów przez różne osoby w ciągu kilku minut.
Sprawę zbadał Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Przejrzany został monitoring przestrzeni pasażerskiej z wytypowanych pojazdów.
Warto zaznaczyć, że sytuacja polegająca na zbieganiu się kontroli w danym pojeździe jest jak najbardziej prawdopodobna. Zespoły kontrolerów nie pracują według ściśle określonego planu, jest on czynnikiem dostosowującym się do warunków pracy, a te zmieniają się w zależności od napełnienia pojazdów, liczbą dokonanych ujawnień oraz zachowań pasażerów - czytamy w komunikacie miasta.
ZTP podaje, że fałszywych kontrolerów w Krakowie nie ma. Zaznacza także, że osoby sprawdzające bilet można poznać po jednolitym stroju służbowym. Oprócz tego kontrolerzy mają też identyfikator, który musi być umieszczony w dobrze widocznym dla pasażera miejscu. Aktualnie obowiązujący wzór Identyfikatora jest dostępny na stronie organizatora Komunikacji Miejskiej w Krakowie www.ztp.krakow.pl, a także przy kabinie prowadzącego pojazdem.
Identyfikator służbowy kontrolera zawiera:
- nazwę „Komunikacja Miejska w Krakowie - Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie”;
- zdjęcie kontrolera;
- numer identyfikacyjny kontrolera;
- okres ważności identyfikatora;
- zakres upoważnienia;
- pieczęć i podpis wystawcy;
- hologram.