Biodegradacja oraz inteligencja. To główne właściwości specjalnej folii, nad którą pracuje profesorka Ewelina Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Materiał składa się z tak zwanych biopolimerów, które są bezpieczne dla środowiska a dodatkowo zmieniają kolor, kiedy zapakowana w nie żywność zaczyna się psuć. Folia ten proces dodatkowo opóźnia.
Dzięki temu, że na przykład będzie tam zawarte nanosrebro oprócz tego, że ja to wyrzucam i nie szkodzę środowisku, to jeszcze przed tym wyrzuceniem mogę to wykorzystać, żeby na przykład przedłużyć czas trwałości, czyli żeby była dłuższa data użytkowania takiego produktu - mówi autorka projektu.
Na jego rozwój otrzymała trzyletni grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obejmuje on również drugi projekt profesor Jamróz, czyli nanokapsułki z glutationem.
Na przykład w diecie sportowców musi być suplementowany. Te nanokapsułki mają na celu go ochronić przed tym, żeby będąc w żołądku nie został zniszczony i żeby w swojej całkowitej, niezmienionej formie dotarł spokojnie do jelit, do których może się wchłonąć - mówi Ewelina Jamróz.
Glutation głównie służy do hamowania w naszych ciałach procesów związanych ze starzeniem oraz wzmacniania naszej odporności.
Profesorka Jamróz podkreśla, że opracowanie biodegradowalnego materiału, który skutecznie zastąpi wykorzystywane obecnie masowo tworzywa sztuczne to wyścig z czasem by ratować świat przed potopem plastiku.