Gdzie morsować w Krakowie? Bezpieczne kąpieliska
W ostatnich latach morsowanie w Krakowie, jak i innych miejscach stało się bardzo popularne. Wiele osób postanawia zażyć zimnej kąpieli w celach zdrowotnych. Sprawdziliśmy, gdzie można kąpać się bezpiecznie w okresie zimowym w Krakowie i okolicach.
Gdzie morsować w Krakowie? Kąpielisko Bagry Wielkie
Obecnie jedyne legalne kąpielisko w Krakowie znajduje się nad Zalewem Bagry Wielkie. Tam wielu krakowskich miłośników morsowania zbiera się, kiedy temperatury sięgają okolicy zera. Tak było na przykład w nocy z niedzieli, 27 listopada na poniedziałek, 28 listopada. Temperatura wody wynosiła ok. 7 stopni Celsjusza.
Dodatkowo tuż przy plaży Bagry w Krakowie znajduje się klub żeglarski, który oferuje możliwość pójścia do sauny beczkowej. Sauna sucha mieści osiem osób i jest idealna dla początkujących, jak i zaawansowanych fanów morsowania.
Gdzie można morsować w Krakowie? Kąpielisko Zakrzówek
Wiele osób idzie morsować również na terenie Zakrzówka. To piękna okolica, która zachwyca majestatycznym kanionem. Zarząd Zieleni Miejskiej zorganizował już tam dla wszystkich miłośników zimnych kąpieli wydzieloną część na morsowanie. Pierwsze morsy pojawiły się tam drugiego dnia świąt wraz z pracownikami ZZM.
Gdzie morsować w Małopolsce? Okolice Krakowa
Zarówno w Krakowie, jak i całej Małopolsce istnieje wiele klubów lubiących morsowanie. Klubowicze spotykają się całą grupą i idą wspólnie pomoczyć się w lodowatej wodzie. Zdarza się, że celami wycieczek są kąpieliska znajdujące się poza Krakowem. Sprawdziliśmy miejsca, gdzie warto morsować na terenie Małopolski! Zobaczcie sami:
- Zalew Kryspinów - okolice Krakowa;
- Gmina Radłów - okolice Tarnowa;
- Jezioro Mucharskie - okolice Stryszowa;
- Zalew Balaton - Trzebinia;
- Jezioro Kruki - Oświęcim;
- Staw Zielony - Klucze;
- Zalew Sosina - Jaworzyna;
- Ośrodek Molo - Osiek;
- Plaża Raba - okolice Bochni;
- Dolny Jaz - okolice Myślenic;
- Kąpielisko Park Wodny STAWY - okolice Starego Sącza;
- Jezioro Rożnowskie - okolice Nowego Sącza;
- Rzeka Dunajec - Sądecczyzna;
- Sękówka - okolice Gorlic;
- Przełom Białki - Bukowina Tatrzańska.
Polecany artykuł:
Jak przygotować się do morsowania? Zadbajcie o szczegóły!
Morsowanie pod wieloma aspektami jest zdrowe dla naszego organizmu. Poprawia przepływ krwi i wzmacnia ciało. Osoby, nieprzygotowane do morsowania mogą narazić się na wiele chorób i szok termiczny.
Przed morsowaniem każdy miłośnik zimnych kąpieli powinien wybrać się wcześniej do lekarza, aby zbadać swoje serce i stan ogólny organizmu. Osoby z problemami nerek, układu krążeniowo-oddechowego czy z nadczynnością tarczycy nie powinny brać udziału w takim wydarzeniu. Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, można udać się na morsowanie.
Dużo lepiej morsować w grupie. Jest bezpieczniej, a inni uczestnicy morsowania często służą dobrą radą i wsparciem. Przed wejściem do wody należy przeprowadzić porządną rozgrzewkę i zadbać o odpowiednie nakrycie głowy oraz rąk. Przez te części ciała ciepło ucieka najszybciej. Należy pamiętać, że do wody trzeba wchodzić powoli i stopniowo. Zbyt szybkie zanurzenie może spowodować szok termiczny. Zwłaszcza u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z morsowaniem.
Po wyjściu z wody warto zaopatrzyć się w coś ciepłego do picia. Nie może to jednak być gorący napój. Na morsowanie warto wybrać się kilka razy i posiedzieć krócej w wodzie niż pójść jeden raz na dłużej. Dzięki temu nasze ciało ma okazję przyzwyczaić się do takiej zmiany temperatury.