IMGW ostrzega przed marznącymi opadami na południu Polski
Ostrzeżenie I stopnia przed opadami marznącymi obowiązuje w woj. śląskim i niemal całym woj. małopolskim. Jak informuje Instytut lokalnie prognozowane są słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Alerty będą obowiązywały do poniedziałku godz. 12. Nadal obowiązują ostrzeżenia I stopnia przed oblodzeniem dla części woj. warmińsko-mazurskiego i woj. pomorskiego. Potrwają one do godz. 10. Ostrzeżenia I i II stopnia przed intensywnymi opadami obejmujące część woj. podkarpackiego i małopolskiego będą trwały do godz. 8.
— Do godzin porannych obowiązują także ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu na południu. Ciśnienie atmosferyczne jest wysokie. W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu duże. Na południu i południowym wschodzie kraju słabe zanikające opady śniegu, przed południem lokalnie marznąca mżawka. Temperatura maksymalna od -3°C do 0°C, zimniej w rejonach podgórskich Karpat około -5°C, cieplej nad morzem około 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach i nad morzem okresami dość silny, nad morzem w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w Sudetach i Tatrach porywy wiatru do 80 km/h. W górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne — przekazał IMGW w mediach społecznościowych.
IMGW radzi, jak przygotować się na niskie temperatury
Obecnie w Polsce mamy bardzo trudne warunki atmosferyczne. Potężny atak zimy sprawił, że w całej Polsce zrobiło się biało, a intensywne opady śniegu znacznie utrudniły poruszanie się. IMGW przygotowało szereg wskazówek, jak najlepiej przygotować się na wyjście na zewnątrz, kiedy za oknem panuje mróz, a cały krajobraz pokryty jest śniegiem. Meteorolodzy zwracają szczególną uwagę na dobrą izolacją cieplną, którą możemy osiągnąć za pomocą odpowiednich ubrań. Warto także pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, ponieważ zimą światło jest ostre, a dodatkowo odbija je śnieg, co sprawia, że momentami możemy poczuć duży dyskomfort.
— Nadal należy stosować odzież o dużej termoizolacyjności, w tym ocieplane spodnie i kurtkę z podszewką. Z uwagi na podwyższone ryzyko wystąpienia odmrożeń konieczne jest zabezpieczenie przed mrozem głowy i kończyn (czapka, rękawiczki, ocieplane buty, tłuste kremy), a także unikać pozostawania w bezruchu. Wyjście z domu najlepiej zaplanować na godziny okołopołudniowe, kiedy to mróz złagodnieje. Ekspozycja organizmu na działanie zimna działać będzie hartująco, utrzymująca się pokrywa śnieżna stwarzać będzie możliwość uprawiania sportów zimowych. W okresach z dużym usłonecznieniem przydatne będą okulary przeciwsłoneczne, szczególnie w czasie pobytu na śniegu (silnie odbija światło słoneczne) — zaleca IMGW.