Pogoda w górach zimą. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają!
Niezależnie od pory roku, pogoda w górach potrafi być kapryśna i może zmieniać się jak w kalejdoskopie, co powoduje spore niebezpieczeństwo dla turystów. W zimie, oprócz często i szybko zmieniającej się aury, sporym zagrożeniem są także lawiny śnieżne.
Nie tylko w szczytowych partiach Tatr, ale także u podnóża leży duża warstwa śniegu. To już są niełatwe warunki zimowe. W wielu miejscach jest lód, a śnieg jest przewiany, są zaspy, nie widać przebiegu szlaków turystycznych, bo na przykład nikt jeszcze nie przeszedł tam ścieżki. Co więcej, pojawiło się też, pierwszy raz w tym sezonie, zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia - ostrzega Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Co ubrać na zimową wędrówkę w góry?
W przypadku zimowych wędrówek ważne jest dobranie odpowiedniej odzieży. Najlepiej, by była ciepła i lekka, dlatego warto zainwestować w ubrania wiatroszczelne, wodoszczelne i dobrze trzymające temperaturę. Należy pamiętać także o bieliźnie termoaktywnej. Zapewnienia ona dodatkową warstwę cieplną oraz odprowadza pot sprawiając, że ubranie nie staje się mokre i ciężkie. Oprócz odzieży niezwykle ważne w takiej wędrówce są odpowiednie buty.
Teraz idąc w góry turyści muszą pamiętać, żeby zabrać ze sobą zestaw lawinowy, czyli detektor, sondę, łopatkę i oczywiście raki i czekan. Trzeba się także przygotować na mróz, ponieważ póki co cały czas mamy minusowe temperatury. Należy mieć zawsze dodatkowy ubiór, ciepłą puchówkę i oczywiście folię nrc - ostrzega Rafał Mikler, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Bezpieczeństwo w górach przede wszystkim
Nad bezpieczeństwem w polskich górach czuwają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).
TOPR zajmuje się pomocą w polskich Tatrach, natomiast interwencje GOPR prowadzone są przez grupy regionalne: Karkonoską, Krynicką, Sudecką, Beskidzką, Bieszczadzką, Podhalańską i Jurajską.
Numer kontaktowy do GOPR/TOPR to 985.
Jeśli nie znasz numeru do GOPR-u i TOPR-u, to warto mieć w telefonie aplikację "Ratunek" – to bardzo prosty sposób na wezwanie pomocy. Wystarczy trzykrotnie dotknąć przycisku na ekranie urządzenia. Wzywający pomoc zostanie połączony telefonicznie z ratownikiem, a ze smartfona zostanie pobrana jego lokalizacja.
Zima 2023. Najlepsze trasy narciarskie w Małopolsce. Która jest najdłuższa, która najtrudniejsza, a gdzie jest najpiękniej? Zobacz galerię