Morskie Oko

i

Autor: Matthew, Unsplash

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Groźnie nad Morskim Okiem. Tatrzański Park Narodowy wydał pilny apel do turystów [WIDEO]

2025-02-08 17:19

Tatrzański Park Narodowy ma pilny apel do turystów i turystek, którzy w najbliższym czasie planują wybrać się nad Morskie Oko. Chociaż mamy środek zimy, ocieplenie czuć nawet wysoko w górach — śnieg topnieje, a wraz z nim warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach. W związku z tym Morskie Oko stało się obecnie niebezpieczne dla odwiedzających.

Warunki w Tatrach. TOPR utrzymuje lawinową "jedynkę"

Ferie zimowe 2025 trwają właśnie w najlepsze, co widać po wzmożonym ruchu turystycznym na Podhalu. Pod Tatry zjeżdżają obecnie całe rodziny z dziećmi, aby oddać się zasłużonemu odpoczynkowi. Niestety łagodna zima, a zwłaszcza potężne ocieplenie, które nadeszło do Polski, sprawiło, że nawet w Zakopanem śniegu jest jak na lekarstwo. Chociaż stacje i wyciągi narciarskie świetnie sobie radzą dzięki sztucznemu dośnieżaniu, a warunki do szusowania są idealne — nieco gorzej mają ci, którzy planują wyprawę w Tatry. Obecnie w niskich partiach gór mamy roztopy, a roztopiony śnieg marznie, sprawiając, że na szlaku robi się ślisko. Pokrywa śnieżna wciąż utrzymuje się jeszcze w wysokich partiach Tatr.

— Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych. Warunki lawinowe korzystne do działalności górskiej. Pokrywa śnieżna związana, twarda miejscami lodoszreń — przekazał TOPR w komunikacie.

Tatrzański Park Narodowy apeluje, aby turyści nie wchodzili na zamarznięte Morskie Oko

W związku z tym, że obecnie mamy bardzo łagodną zimą i radykalne jak na tę porę roku ocieplenie — tatrzańskie stawy powoli zaczynają rozmarzać. W szczycie zimnego sezonu tafla lodu jest na tyle gruba, że można swobodnie się po nich poruszać. Obecnie jednak staje się coraz cieńsza, przez co wchodzenie na zamarznięte jezioro staje się groźne dla zdrowia i życia, ponieważ lód łatwo może się załamać. Wobec tego Tatrzański Park Narodowy wystosował apel do turystów "o niewchodzenie na tafle stawów". 

— Poruszanie się w wysokich partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC — detektor, sonda, łopatka), wraz z umiejętnością obsługi. W niższych partiach Tatr występują liczne oblodzenia — jest bardzo ślisko. Na niektórych szlakach, bądź ich odcinkach, śnieg jest całkowicie wytopiony. Wybierając się w te partie Tatr, zalecamy zabrać raczki i kijki. Apelujemy o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ lód może się załamać — przekazał Tatrzański Park Narodowy.

53. Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej. Podhale hucznie świętowało:

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów