Kościół Mariacki Kraków

i

Autor: Pixaby

Hejnał mariacki wprost z... balkonu! Posłuchajcie, jak wykonał go śmiałek [WIDEO]

2020-03-30 12:26

W czasie pandemii krakowianie się nudzą? Nic z tych rzeczy! Udowodnił to jeden z mieszkańców grodu Kraka, który odegrał na swoim balkonie Hejnał mariacki! Zobaczcie, jak mu poszło!

Pomysłów na spędzanie narodowej kwarantanny jest mnóstwo. Jedni czytają książki, drudzy eksperymentują w kuchni, inni zaś ćwiczą jogę. Są też tacy, którzy oddają się muzyce. Nie muszą jej jednak słuchać. Jeden z mieszkańców Krakowa odegrał na swoim balkonie Hejnał mariacki! Posłuchajcie, jak mu poszło!

Hejnał z krakowskiego balkonu

Hejnał mariacki: dlaczego jest grany?

Hejnał mariacki to jedna z najpopularniejszych melodii kojarzona z Krakowem. Wybrzmiewa on każdego dnia, o równej godzinie z jednej z wież Kościoła Mariackiego.

Początkowo grany był tylko w południe. Pierwszy raz można było go usłyszeć 13 lutego 1838 roku. W ten sposób Kraków stał się pierwszym polskim miastem, w którym podawano dokładny czas. Hejnał mariacki można również usłyszeć w radiu.

Hejnał mariacki: dlaczego w pewnym momencie się urywa?

Z hejnałem mariackim wiąże się też legenda. Każdy, kto go słyszał zastanawiał się z pewnością, dlaczego w pewnym momencie melodia się urywa.

Jak mówi legenda, przed wiekami strażnik miejski dźwiękiem trąbki dawał rano sygnał do otwierania bram grodu, a wieczorem do ich zamykania. Trąbił także na alarm, gdy widział zagrożenie. Pewnego dnia na Polskę napadali Tatarzy i doszli pod Kraków. Strażnik, by ostrzec władze i mieszkańców grodu, zaczął grać hejnał. Bramy miejskie zamknięto, jednak jedna ze strzał trafiła w gardło strażnika, kończąc melodię. Na pamiątkę tego zdarzenia hejnał zawsze się urywa.

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pusty Rynek w Krakowie
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?