Komunia święta

i

Autor: Pixaby

Komunia święta 2020: czy odbędą się w maju? Krakowska kuria wydała komunikat w tej sprawie

2020-03-29 11:20

Komunie święte i bierzmowania w tym roku mogą wyglądać inaczej i nie odbyć się w zaplanowanych terminach. Krakowska kuria wydała specjalny komunikat w tej sprawie. Czy uroczystości zostaną przesunięte? Dowiecie się więcej w naszym materiale.

Pandemia koronawirusa w naszym kraju uderza we wszystkie możliwe dziedziny naszego życia. W Polsce mamy stan zagrożenia epidemicznego. Obowiązuje również zarządzenie ograniczające przemieszczanie się po kraju. Wiele wydarzeń zostało już odwołanych. Inaczej może wyglądać również tegoroczna Wielkanoc. Co w takim razie z komuniami świętymi i bierzmowaniami?

Komunia święta 2020: czy odbędą się w maju?

Celebracja uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, a także uroczystości rocznic Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania, które są zaplanowane na kwiecień i maj, będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii – informuje ks. dr Andrzej Kielian, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Oświadczenie związane jest z tym że obecnie w kościele może przebywać maksymalnie pięć osób, nie wliczając osób duchownych. Taka Komunia święta nie mogłaby się więc odbyć.

Komunia święta 2020i bierzmowania: na kiedy będą przesunięte?

Jak czytamy w oświadczeniu krakowskiej kurii, terminy przewidziane na pierwszą połowę mają powinny zostać przesunięte o co najmniej kilka tygodnii. Co do późniejszych terminów nie ma jeszcze decyzji.

Księża proboszczowie, w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, mogą wyznaczyć inną datę uroczystości, biorąc jednak pod uwagę opinie rodziców i rozwój sytuacji epidemicznej w kraju oraz zarządzenia władz państwowych - czytamy w dekrecie.

Komunia święta 2020: jak ma wyglądać przygotowanie dzieci?

Zgodnie z pismem krakowskiej kurii dzieci powinny być przygotowywane w domach przez rodziców, m.in. poprzez modlitwę i wyjaśnianie prawd wiary. Ma to być uzupełnieniem przygotowania szkolnego. Katecheci zostali również poproszeni o udostępnienie materiałów elektronicznych oraz korzystania z komunikatorów i platform społecznościowych do kontaktu z dziećmi.

Jak bronić się przed koronawirusem. Posłuchaj zaleceń immunologów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pusty Rynek w Krakowie
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?