W ciągu roku zostanie odbudowana historyczna szklarnia z czasów wiktoriańskich, która przez ponad 80 lat istniała w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W oranżerii będzie znajdować się kolekcja roślin tropikalnych. W budynku znajdzie się również przestrzeń edukacyjna, a także miejsce na organizację konferencji i wydarzeń artystycznych.
Oranżeria będzie tych samych gabarytów, co palmiarnia powstała w 1882 r. Wysokość budynku od najniższego poziomu gruntu do linii szczytowej wyniesie 11,6 m, wraz z iglicą – niemal 15 m. Obiekt na parterze zaprojektowano w konstrukcji stalowej z przeszkleniami w systemie fasadowym. Zwieńczony będzie szklanym dachem mansardowym. W planach jest także remont konserwatorski historycznego wejścia. Budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi dr hab. Michał Węgrzyn, prof. UJ, dyrektor Ogrodu Botanicznego.
W oranżerii mają zostać zastosowane nowoczesne systemy energooszczędne. Ogrzewanie pomieszczeń sanitarnych i gospodarczych na zapleczu zapewnią grzejniki wodne z wykorzystaniem konwencjonalnego źródła ciepła. Nad drzwiami wejściowymi zostaną zastosowane kurtyny powietrzne.
- W dawnej szklarni znajdowała się kolekcja palm oraz roślin tropikalnych, a wiele okazów pochodziło jeszcze z kolekcji Józefa Warszewicza, zebranej podczas wypraw do Ameryki Południowej i Środkowej. Znaczna część roślin z tej szklarni została przeniesiona do nowo wybudowanej szklarni Jubileuszowej, znajdującej się w południowej części ogrodu. Z tego względu projektowana szklarnia będzie nosić nazwę "Oranżerii Warszewicza"- dodaje dyrektor.
Obecnie trwa oczyszczanie terenu pod budowę oranżerii. Jej budowa pochłonie blisko 9 milionów złotych.