Hospicjum domowe jest formą opieki paliatywnej świadczonej w domu chorego, do którego dojeżdża zespół specjalistów. Alma Spei Hospicjum dla Dzieci z Krakowa zajmuje się głównie pacjentami z chorobami układu nerwowego, wadami wrodzonymi, stanami rozpoczynającymi się w okresie okołoporodowym, chorobami metabolicznymi. Wbrew pozorom, dzieci z chorobami nowotworowymi stanowią niewielki odsetek.
Opieka hospicjum domowego to dla ciężko i nieuleczalnie chorego dziecka często jedyna szansa na przebywanie poza szpitalem. Mali pacjenci, aby móc funkcjonować w domu, potrzebują sprzętu medycznego i pomocy specjalistycznego zespołu.
Alma Spei od 2008 roku świadczy opiekę paliatywno-hospicyjną dzieciom z woj. małopolskiego w ich rodzinnych domach. Towarzyszy rodzinom od momentu zdiagnozowania nieuleczalnej choroby dziecka, w codziennym zmaganiu się z jego chorobą, poprzez moment śmierci, aż po okres żałoby po stracie dziecka. Do tej pory Alma Spei Hospicjum dla Dzieci z Krakowa objęło opieką 250 dzieci.
- Opieka paliatywna to opieka nad całą rodziną. Oczywiście chore dziecko jest w jej centrum, ale ważni są także pozostali członkowie rodziny, ich potrzeby, emocje. Istotne jest by otoczyć opieką całe najbliższe otoczenie naszego podopiecznego. By stwarzać okazje do kolekcjonowania wspomnień i do najlepszego przeżywania tego czasu, w którym mogą być razem – mówi Małgorzata Musiałowicz - lekarz, prezes Alma Spei Hospicjum dla Dzieci.
Dzieci przebywające pod opieką domowego hospicjum mają zapewnioną bezpłatną opiekę lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów. Lekarz i pielęgniarka pełnią całodobowy dyżur przez 7 dni w tygodniu, aby w razie pojawienia się niepokojących objawów móc udzielić dziecku pomocy. Zespół medyczny Alma Spei Hospicjum dla Dzieci z Krakowa tworzą ludzie o ogromnej wiedzy i najwyższych kompetencjach.
- Hospicjum to taka przestrzeń, w której pomaga się na różne sposoby tym, którzy chcą z tej pomocy skorzystać. Pomagamy i medycznie i psychologicznie i socjalnie. Nawiązują się relacje między nami i rodzinami, choć staramy się dbać o nieprzekraczanie granic, to nawiązują się relacje międzyludzkie. Dla mnie ważne jest, że można pomóc ludziom w trudnych życiowych sytuacjach. Bo przecież nie tylko dzieciom mamy pomóc, ale i całej rodzinie – tłumaczy dr Danuta Heród, która pracuje w hospicjum praktycznie od początku jego działalności.
Co równie ważne, wszystkie zabiegi medyczne wykonywane są z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu. Hospicjum zapewnia dzieciom także (bezpłatnie) sprzęt medyczny niezbędny do ich codziennego funkcjonowania. To m.in. pompy żywieniowe, asystory kaszlu, pompy infuzyjne, ssaki, koncentratory tlenu czy pulsoksymetry. Niestety jest bardzo kosztowny, dlatego wsparcie darczyńców jest ogromną pomocą.
Hospicjum, oprócz codziennej działalności z pacjentami, prowadzi też akcje społeczno-edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej. W ramach jednej z nich „Przedszkole z pasją pomagania”, która niebawem zostanie uruchomiona, do współpracy włączył się Michał Rusinek. Na potrzebę akcji napisał niepublikowany dotąd nigdzie wiersz.
Alma Spei na przestrzeni lat wsparły też inne znane osoby takie jak m.in. Małgorzata Ostrowska- Królikowska, Ewa Błachnio, Jerzy Dudek, Adam Nawałka, Jerzy Stuhr czy Maciej Musiał.
Przekaż swój 1% podatku
Ty też możesz pomóc! Dzięki temu, że przekażesz 1% swojego podatku dla małych pacjentów, Alma Spei może zakupić sprzęt medyczny, który pomaga Natalce, Maćkowi, Tosi i pozostałej czterdziestce podopiecznych. Mało tego, hospicjum może spełniać ich małe-wielkie marzenia, organizować urodziny, mikołajki czy rodzinne pikniki. Włącz się do akcji i pamiętaj, że Twój 1 % ma wielką moc! Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej https://almaspei.pl/przekaz-1/
Więcej informacji o Alma Spei Hospicjum dla dzieci mieszczącym się na ulicy Dożynkowej 88 a w Krakowie znajdziesz na stronie https://almaspei.pl/ oraz na fanpage'u.
Artykuł sponsorowany