Ile kosztowała obława na Tadeusza Dudę? Policja liczy koszty operacji w Starej Wsi

2025-07-04 8:06

Wciąż trwa szacowanie kosztów jednej z największych w ostatnich latach operacji służb mundurowych w Małopolsce. Akcja poszukiwawcza 57-letniego Tadeusza Dudy, podejrzanego o podwójne zabójstwo w Starej Wsi, pochłonęła ogromne zasoby — zarówno ludzkie, jak i techniczne.

Stara Wieś

i

Autor: PAP/Grzegorz Momot Koszty gigantycznej operacji policyjnej w Starej Wsi wciąż liczone

Małopolska. Koszty gigantycznej operacji policyjnej w Starej Wsi wciąż liczone

Jak poinformowała w rozmowie z PAP rzeczniczka małopolskiej policji, podinsp. Katarzyna Cisło, „koszty operacji w Starej Wsi są liczone i będą znane po uzyskaniu informacji z wszystkich jednostek, które brały w niej udział”. Chodzi m.in. o koszty paliwa, noclegów, wyżywienia, a także ewentualnych zakupów sprzętu czy wyposażenia potrzebnego na potrzeby działań.

Podinsp. Cisło podkreśliła również, że ostateczna decyzja w sprawie ujawnienia całkowitej kwoty należy do Komendy Głównej Policji.

– Podczas działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego a przede wszystkim ochrony życia i zdrowia obywateli te ponoszone koszty nie mają znaczenia – zaznaczyła policjantka.

Z informacji przekazanych przez małopolską policję wynika, że operacja była zakrojona na szeroką skalę i obejmowała nie tylko poszukiwania podejrzanego, ale także zapewnienie bezpieczeństwa jego rodzinie oraz mieszkańcom regionu.

– Wiedzieliśmy, że mamy do czynienia ze szczególnie niebezpiecznym przestępcą – wskazano w komunikacie służb.

Do działań zaangażowano ponad 800 funkcjonariuszy różnych formacji – policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, a nawet wojska.

– Zaangażowany został najlepszy sprzęt nie tylko Polskiej Policji, a w działaniach brało udział kilkuset policjantów, strażaków, strażników granicznych, wojska itp. Priorytetem Policji jest zawsze ochrona życia i zdrowia ludzkiego, które jest bezcenne! Koszty schodzą na drugi plan, gdy zagrożone jest ludzkie życie – podkreślono w komunikacie.

W akcji użyto m.in. wojskowego drona Bayraktar, śmigłowców, kamer termowizyjnych oraz psów tropiących. Przez pięć dni przeszukiwano trudny, górzysty teren w okolicach Limanowej i Kamienicy.

Kraków Radio ESKA Google News

Ciało Tadeusza Dudy odnaleziono we wtorek wieczorem przy drodze powiatowej. Mężczyzna miał ranę postrzałową głowy, obok leżała broń. Policja zakłada, że popełnił samobójstwo. Sekcja zwłok została przeprowadzona w środę w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum UJ w Krakowie, jednak prokuratura wciąż nie ujawnia szczegółów — oczekuje na pełny protokół i opinie biegłych.

Przypomnijmy, że do brutalnego morderstwa doszło w piątek 27 czerwca. Ofiarami byli 26-letnia córka i 31-letni zięć Dudy. Jego była teściowa, która również została postrzelona, przebywa w szpitalu. Jak się okazało, 57-latek był wcześniej objęty dozorem policyjnym i miał zakaz kontaktu z rodziną. Toczyło się wobec niego postępowanie o znęcanie się i groźby karalne.

Pogrzeb zamordowanego młodego małżeństwa odbędzie się w sobotę w Starej Wsi.

Tadeusz Duda odnaleziony martwy. Policja ujawnia szczegóły obławy [GALERIA]

Pokój Zbrodni - Tadeusz Duda