Ile uczniów i uczennic chodzi na lekcje religii w Krakowie?
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej opublikowało na swojej stronie internetowej rozmowę z ks. Konradem Kozioł, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Duchowny przed rozpoczęciem roku szkolnego pochylił się nad tym, ile dzieci i młodzieży uczęszcza obecnie na lekcje religii w szkołach w mieście. Okazuje się, że ta liczba wynosi obecnie 83 proc. wszystkich uczniów i uczennic. Największy odsetek jest w szkołach podstawowych. Dużo mniej nastolatków wybiera ten przedmiot w szkołach średnich — w liceach to tylko 60 proc.
— Faktem jest też to, że w naszej archidiecezji na tę chwilę łącznie 83 proc. dzieci i młodzieży uczęszcza na katechezę. To oznacza, że katechizujemy 235 970 uczniów. To jest fakt. Oczywiście częściej na katechezę uczęszczają uczniowie szkół podstawowych, to prawie 90 proc. Trochę gorzej wygląda to w szkołach ponadpodstawowych. W liceach to 60 proc., w technikach 75 proc. — przekazał ks. Konrad Kozioł, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Duchowny archidiecezji krakowskiej mówi, jak poprawić lekcje religii w szkołach
Przedstawiciel Archidiecezji Krakowskiej uważa, że lekcje religii są w szkole potrzebne i przekonuje, że są one przeprowadzane w sposób ciekawy dla uczniów i uczennic, często z wykorzystaniem narzędzi interaktywnych. Nie ukrywa jednak, że atrakcyjność tych lekcji nierzadko zależy od osoby, która ją prowadzi.
— Od trzech lat pracuję w wydziale katechetycznym. Przez ten czas byłem na kilkuset lekcjach religii w całej naszej archidiecezji – zarówno w małych wiejskich szkołach, w większych szkołach, jak i tych w dużych miastach. [...] Mieliśmy w szkole nauczycieli i wiemy, że do jednych trafia taki przekaz a do drugich inny. Jasne, że chcemy iść z duchem czasu. Są różne metody. Najczęściej lekcje religii są interaktywne. Mamy dobrze napisane podręczniki. Wszystko zależy od osoby. To czynnik ludzki. Na pewno jest powód do tego, aby uderzyć się w piersi: to, żeby jeszcze intensywniej pracować, bardziej angażować się w to, aby katecheza była na jak najwyższym poziomie, ale znając środowisko katechetów Archidiecezji Krakowskiej, wiem, że oni robią wszystko, żeby tak było — dodał ks. Konrad Kozioł.