Jacek Majchrowski

i

Autor: PAP/Łukasz Gągulski

Wiadomości

Jacek Majchrowski rezygnuje ze startu w kolejnych wyborach prezydenckich. Mamy komentarze polityków!

2023-11-20 15:51

Prof. Jacek Majchrowski w poniedziałek, 20 listopada poinformował, że nie zamierza kandydować na stanowisko prezydenta Krakowa w zbliżających się wyborach parlamentarnych w 2024 roku. Oznacza to, że po 21 latach Kraków będzie miał nowego prezydenta. Po ogłoszeniu decyzji prof. Jacka Majchrowskiego w sieci zawrzało od komentarzy. „To bardzo dobra nowina dla naszego ukochanego Krakowa, bo te rządy - zwłaszcza ostatnio - były fatalne" – pisze radny Łukasz Gibała.

Jacek Majchrowski nie będzie już prezydentem Krakowa. Wyznaczył swojego następcę

Prof. Jacek Majchrowski po 21 latach spędzonych na stanowisku prezydenta Krakowa nie będzie ubiegał się o reelekcję w zbliżających się wyborach parlamentarnych 2024. O swojej decyzji najdłużej urzędujący prezydent w historii Krakowa poinformował w poniedziałek, 20 listopada na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Przypomnijmy, że aktualny włodarz miasta pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 2002 roku. W ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku prof. Jacek Majchrowski rozpoczął piątą kadencję urzędowania, pokonując w drugiej turze Małgorzatę Wassermann (Prawo i Sprawiedliwość).

Prof. Jacek Majchrowski wskazał także swojego sukcesora. Na stanowisko prezydenta rekomendował swojego zastępcę, Andrzeja Kuliga. 

Jak Państwo doskonale wiedzą, nie wskazuję go ze względu na podobieństwo do mnie. Co prawda,  zgadzamy się co do kierunku rozwoju miasta, ale nigdy też nie ukrywaliśmy, że mamy rozbieżne poglądy na wiele spraw, czasem inne priorytety. Dzieli nas sporo lat, inne doświadczenia, inne możliwości niż dwadzieścia lat temu. Znamy się jednak i pracujemy ze sobą z przerwami od lat 90. To bardzo dużo czasu, żeby kogoś dobrze poznać, wyrobić sobie o nim opinię, wiedzieć, jak zachowa się w trudnych chwilach, których na tym stanowisku nie brakuje. Nie mam wątpliwości, że jego zaangażowanie, uczciwość, umiejętność rozmowy z każdym o najtrudniejszych sprawach, a przede wszystkim wrażliwość na potrzeby najsłabszych, dobrze przysłużą się naszemu miastu – napisał na Facebooku prezydent Majchrowski.

Wywołany do tablicy Andrzej Kulig mówi o zaskoczeniu.

Nasza współpraca przypomina taką sinusoidę. Nie powiedziałbym, żeby ostatnio ona była na fali wznoszącej, więc jestem – nie ukrywam, trochę zaskoczony. Do tego weekendu miałem wrażenie, że sprawa została rozstrzygnięta między dużymi partiami, więc nie brałem tego pod uwagę. Teraz muszę porozmawiać z żoną, z córkami – mówi zastępca prezydenta.

Kraków będzie miał nowego prezydenta. Komentarze po decyzji Jacka Majchrowskiego

Decyzja prezydenta Jacka Majchrowskiego o rezygnacji z udziału w wyborach parlamentarnych 2024 wywołała w sieci lawinę komentarzy.

Prezydent Jacek Majchrowski nie wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych wiosną 2024 roku. Pojawia się nadzieja na zmianę, na rozwiązanie wielu problemów: transportowych, zabudowy miasta, podejścia do mieszkańców. To również szansa na stworzenie wielkiego planu rozwoju, zamiast krakowskiego wariantu polityki cieplej wody w kranie. Zrobimy wszystko, by to się ziściło! – napisał w serwisie „X” radny Michał Drewnicki (Prawo i Sprawiedliwość).

To bardzo dobra nowina dla naszego ukochanego Krakowa, bo te rządy - zwłaszcza ostatnio - były fatalne i powodowały, że nasze miasto było w coraz gorszym położeniu, zwłaszcza finansowym (…). Ale to dopiero połowa drogi - bo teraz trzeba jeszcze wybrać kogoś, kto posprząta po Jacku Majchrowski. Nie chcemy kogoś, kto będzie kontynuatorem jego polityki. Bo Kraków zasługuje na prawdziwą ZMIANĘ. Nie możemy też dopuścić, żeby nasze miasto wpadło w ręce jakiejś partii politycznej – napisał z kolei radny Łukasz Gibała.

To ostatnia kadencja Jacka Majchrowskiego. Nie wystartuje już w kolejnych wyborach. Kraków czeka teraz wielka zmiana - i nie ukrywam, że z wielką nadzieję patrzę w przyszłość. Przed nami wybory, które zmienią Kraków – pisze posłanka Lewicy z Krakowa Daria Gosek-Popiołek.

Smoczy szlak w Krakowie. Niebawem ruszy montaż figurek

Express Biedrzyckiej - Jan Maria JACKOWSKI