Fajerwerki i petardy. Jak zachować bezpieczeństwo?
Należy pamiętać, że fajerwerki i petardy są materiałami wybuchowymi, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Należy ich używać tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru. Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia informują, że najczęstsze wypadki przy użytkowaniu fajerwerków to urazy kończyn górnych, poparzenia oczu, poparzenia chemiczne dróg oddechowych, uszkodzenia słuchu, amputacje: palców, dłoni, niekiedy całych kończyn górnych, rozległe oparzenia skóry na twarzy, kończynach czy klatce piersiowej. Aby uniknąć tragedii należy używać petard zgodnie z instrukcją obsługi i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Polecany artykuł:
Zasady użytkowania fajerwerków. O czym trzeba pamiętać?
Małopolska policja przestrzega, żeby w żadnym przypadku nie kupować fajerwerków od przypadkowych osób. Chcąc ich użyć, należy upewnić się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone oraz czy posiadają one odpowiednie atesty (Certyfikat CE Conformité Européenne - oznaczenie umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej (UE). Zawsze powinno się też sprawdzić oznakowanie wyrobów pirotechnicznych, m.in.: nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim (do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych, jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych). Kolejno powinno się przeczytać instrukcję obsługi i postępować ściśle z nią. O czym jest przypomina policja?
- odpalając petardy przewidujmy tor lotu i miejsce upadku,
- ładunki mogą odpalać tylko osoby dorosłe, które nie są pod wpływem alkoholu,
- od odpalonego fajerwerku oddalmy się co najmniej 10 m - wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki,
- nie odpalajmy fajerwerków w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi,
- po nieudanej próbie nigdy nie zapalajmy ich po raz drugi i nie wrzucajmy ich do ognia.