Renowacja obuwia. Zamiast wyrzucić, nadaj im drugie życie
Obuwie wiele mówi o osobie, która je nosi. Zadbane buty są niemal jak wizytówka człowieka, dlatego warto zadbać o to, aby prezentowały się jak najlepiej. Niestety niektóre buty są trudne w utrzymaniu i ciężko sprawić, by długo wyglądały jak prosto ze sklepowej półki. Zamiast jednak wyrzucać parę, która czasy świetności ma za sobą, warto zastanowić się, czy można zrobić coś, aby wrócić im świeży wygląd. Na szczęście Polacy coraz częściej chcą żyć ekologicznie i zamiast wyrzucać, szukają domowych sposobów na nadanie przedmiotom drugiego życia. Obuwie to coś, co zdecydowanie należy do tej grupy. Zniszczoną parę często w łatwy sposób można odrestaurować na własną rękę za pomocą produktów, które mamy w domu.
Renowacja obuwia zyskuje na popularności
Gościem Dzień Dobry TVN był ostatnio Alen Hasanović z Biłogardu, który na co dzień zajmuje się renowacją obuwia. Tym niezwykłym zajęciem zainteresował się jeszcze kiedy był w gimnazjum. Najpierw podchodził do tego hobbistycznie, jednak szybko ten temat zainteresował go na tyle, że zaczął na własną rękę się tego uczyć. Profesjonalnie odnawia obuwie już od czterech lat. W rozmowie z dziennikarzami nie ukrywał, że sam uwielbia buty i jest ich kolekcjonerem. Na przestrzeni lat zgromadził ich już około 100 par, a niektóre z nich to vintagowe perełki.
Jak wyczyścić w domu białe sportowe buty?
Zdaniem Hasanovica większość butów bez problemu możemy odnowić własnymi siłami w domu. A jak wyczyścić białe sportowe obuwie? Okazuje się, że jest na to kilka sposobów, a jeśli będziemy trzymać się kilu podstawowych zasad, sukces mamy gwarantowany. Przede wszystkim butów nie należy wkładać do pralki, ponieważ przez to łatwo można je zniszczyć. Całą czynność najlepiej zacząć od wyciągnięcia sznurówek, a następnie odpowiednio naciągnięte, tak, aby w żadnym miejscu nie było zagięć, wkładamy je do ciepłej wody z detergentem i zostawiamy, aby namokły. Ważne, żeby nie była zbyt gorąca, ponieważ wtedy mogą puścić na szwie. Następnie delikatną szczotką czyścimy okrężnymi ruchami, używając do tego płynu do mycia naczyń. Na koniec warto użyć cleanera, którego możemy zakupić w każdym sklepie obuwniczym.
— Najlepiej skórzanych butów po prostu nie prać, tylko prać ręcznie. Skóra na pewno będzie dłużej trzymała, nie będzie pękać. Będą dłużej służyć — powiedział Alen Hasanović. — Na pewno wyciągamy sznurówki. Sznurówki wrzucamy do wody. Najlepiej do cieplej wody z detergentem, żeby się namoczyły. Im dłużej będą w wodzie, tym lepiej brud puści — dodał.