Należy pamiętać, że art. 5 Ustawy o ochronie zwierząt mówi, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Co należy rozumieć przez złe traktowanie lub znęcanie się nad czworonogiem? Na przykład przetrzymywanie zwierzęcia na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. W Polsce można trzymać zwierzęta na łańcuchach, ale nie może być on krótszy niż 3 metry. Rażąco złym zachowaniem jest też niezapewnienie zwierzakowi dostępu do świeżej wody i odpowiedniego pokarmu, brak zapewnionego schronienia przed deszczem, śniegiem, słońcem; okaleczanie, bicie i zastraszanie.
Co możemy zrobić, gdy widzimy lub słyszymy, że zwierzakowi dzieje się krzywda? Po pierwsze zawsze należy reagować i zawiadomić policję, straż miejską lub straż gminną korzystając z numerów alarmowych 997 lub 112. Najlepiej, gdy zgłoszenie poparte jest dowodami, czyli zdjęciami lub nagraniami. Można również zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną lub Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które ma oddziały terenowe w każdym większym mieście.
Można także złożyć na policji wniosek o ukaranie dotychczasowego właściciela zwierzaka, o ile mamy jego dane i dowody na długotrwałe złe zachowanie. Będziemy wtedy występować w sądzie jako osoba poszkodowana. Można także zadzwonić do lokalnych organizacji prozwierzęcych – w całej Polsce jest ich kilka tysięcy.