Spis treści
- Meteorologiczna zima i kalendarzowa zima. Kiedy się rozpoczynają?
- Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych wskazuje, że zima 2025 będzie cieplejsza niż w ubiegłym roku
- Jaka będzie zima 2024/2025 w Polsce? IMGW podało długoterminową prognozę pogody
Meteorologiczna zima i kalendarzowa zima. Kiedy się rozpoczynają?
Schyłek jesieni w Polsce mocno rozczarowuje pod względem pogody. Nastał grudzień, jednak wraz z jego nadejściem nie doczekaliśmy się na tyle mocnych opadów śniegu, aby utrzymały się one na dłużej. Tylko w rejonach górskich szczęśliwcy mogą cieszyć się białym puchem i liczyć, że utrzyma się on już do świąt Bożego Narodzenia. Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia i potrwa aż do 20 marca. Wiele osób liczy na to, że wraz z jej nadejściem, przyjdą także długo wyczekiwane opady śniegu. Niestety modele meteorologiczne planowania długoterminowego wskazują, że tegoroczna zima może nas poważnie rozczarować.
Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych wskazuje, że zima 2025 będzie cieplejsza niż w ubiegłym roku
Fani i fanki sportów zimowych już teraz z niecierpliwością wyczekują na wieści, jaka będzie zima 2024/2025. Wstępne analizy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych wskazuje, że w tym roku należy spodziewać się, że zimowe miesiące będą nieco cieplejsze niż w ubiegłym roku. Według ich wyliczeń od listopada do stycznia będzie cieplej średnio o 0,5-1 stopnia Celsjusza w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Organizacja wskazuje również, że większy wzrost średniej temperatury będzie w krajach skandynawskich i w Rosji, gdzie wyniesie o dwa stopnie więcej.
Jaka będzie zima 2024/2025 w Polsce? IMGW podało długoterminową prognozę pogody
Pogoda długoterminowa na zimę 2024/2025 może dla wielu być niezwykłym ułatwieniem w planowaniu urlopów i wyjazdów. Chociaż nie da się z tak wielkim wyprzedzeniem dokładnie określić, jaka aura za oknem czeka na w grudniu, czy styczniu, IMGW pokusiło się o przygotowanie pełnej analizy na nadchodzące miesiące. Jaka będzie zima 2024/2025 w Polsce? Według modeli prognozowania długoterminowego IMGW szykuje nam się bardzo ciepły styczeń a normy temperatury będę przekroczone. Podobnie będzie z opadami, które na południu kraju utrzymają się w normie, jednak na północy zostaną one przekroczone.
Bardzo ciepło zapowiada się także luty. W tym przypadku synoptycy nie mają wątpliwości. W całej Polsce zostaną przekroczone normy opadów i temperatury. Co ciekawe, początek wiosny w Polsce także szykuje się całkiem ciepły. Według modeli IMGW w marcu zostaną przekroczone normy opadów w całym kraju. To oznacza, że miesiąc będzie bardzo deszczowy. Tym razem jednak temperatury utrzymają się w normie. Dla odmiany kwiecień ma być w normie. Zarówno opady jak i temperatury nie powinny zostać przekroczone.
— Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego — przekazało IMGW.