Profesor Tomasz Grodzicki

i

Autor: Materiały prasowe Profesor Tomasz Grodzicki

wiadomości

Olbrzymie wyróżnienie dla polskiego lekarza. Profesor Tomasz Grodzicki na prestiżowym stanowisku

2025-01-14 16:45

Profesor Tomasz Grodzicki, były rektor Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego został członkiem korespondentem Francuskiej Narodowej Akademii Medycznej. To jedyny w tym gronie reprezentant Polski. Instytucja zrzesza najwybitniejszych lekarzy, chirurgów, farmaceutów, weterynarzy, badaczy i naukowców z całego świata. Ta elitarna jednostka jest spadkobiercą Królewskiej Akademii Chirurgii założonej w 1731 r. przez Ludwika XV i Królewskiego Towarzystwa Medycznego założonego w 1778 r. przez Ludwika XVI. Królewska Akademia Medyczna została utworzona z inicjatywy Barona Portala przez Ludwika XVIII.

Akademia ma określoną liczbę członków. Nowi są zapraszani tylko wtedy gdy zwolni się miejsce. Dzisiaj z Europy Środkowej powołano właśnie profesora z Krakowa. 

To z jednej strony olbrzymi prestiż i wyróżnienie dla polskiej nauki i medycyny - mówi nam prof. Grodzicki - ale też to członkostwo pozwoli na zacieśnienie współpracy między Polską Akademią Nauk a Francuską Akademią. To będzie nie tylko wymiana doświadczeń, ale też  możliwość organizacji wspólnych sympozjów, kongresów i w końcu dostęp do najnowszych badań z różnych dziedzin medycyny. 

Prof. dr hab. Tomasz Grodzicki jest specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii, absolwentem European Academy for Medicine of Aging oraz posiada tytuł European Specialist on Hypertension.

Aktualnie pełni funkcję zastępcy Dziekana Wydziału V Polskiej Akademii Nauk, członka Rady Uczelni Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz konsultanta wojewódzkiego ds. chorób wewnętrznych w Małopolsce. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz Francuskiej Akademii Medycyny (Academie Nationale de Medecine), licznych polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych oraz członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Nadcisnienia Tętniczego oraz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

W latach 2016-2024 pełnił funkcję Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds Collegium Medicum, a uprzednio (2008-2016) był Dziekanem Wydziału Lekarskiego UJCM. Jest kierownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Wydziału Lekarskiego UJCM oraz ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W latach 2002-2014 był konsultantem krajowym w dziedzinie geriatrii, a w latach 2006-2008 Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Otrzymał szereg nagród w tym m.in. Polskiego Towarzystwa Nadcisnienia Tętniczego, nagrodę PAU im.Tadeusza Browicza, nagrodę zespołową Polskiej Akademii Nauk im. J.Śniadeckiego, medal Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Plus ratio quam vis”, Złoty Krzyż Zasługi za wspieranie Uniwersytetów III Wieku, Medal Gloria Medicinae, nagrodę im. prof. Andrzeja Steciwko, a w roku 2019 tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Działania naukowe profesora T.Grodzickiego koncentrują się wokól zagadnień nadcisnienia tętniczego i geriatrii. Jest współautorem około 200 publikacji z dziedziny nadciśnienia, geriatrii i kardiologii, w tym kilkunastu podręczników. Był jednym z inicjatorów badań epidemiologicznych nad stanem zdrowia osób starszych (POL-STU, POLSENIOR-1, POLSENIOR-2) oraz zagadnieniami zaniedbania i samozaniedbania osób starszych, a w projektach międzynarodowych SPRINTT i FRAILTOOLS zajmował sie zespołem frailty.

Współredagował krajowe i międzynarodowe wytyczne w zakresie leczenia nadcisnienia tętniczego, opieki paliatywnej w niewydolnosci serca, niewydolności nerek w wieku podeszłym oraz rekomendacje Science Advice for Policy by European Academies (SAPEA) w ramach Komisji Europejskiej. Był organizatorem European Conference on Rare Diseases 2010 w Krakowie i współtwórcą Ośrodka Chorób Rzadkich w Szpitalu Uniwersyteckim.

Zima w Krakowie

Francuska Akademia Medyczna od 1902 roku ma swoją siedzibę przy rue Bonaparte 16 w Paryżu. Decyzją z 29 stycznia 1947 roku przekształcono ją w Narodową Akademię Medyczną. W swojej historii 11 członków było laureatami Nagrody Nobla. 

Jej niezależność oraz znaczenie sprawozdań i komunikatów dają jej bardzo ważne miejsce i kluczową rolę w dziedzinie zdrowia.

Ma w swoich szeregach dwóch światowej sławy nielekarzy, Louisa Pasteura i Marię Curie, ogromnych naukowców, których prace zmieniły medycynę swoich czasów i przyczyniły się do uczynienia z Akademii instytucji, której Dziś świętujemy zasadniczą oryginalność , bogactwo i rolę, jaką ma zamiar odegrać w określeniu miejsca medycyny w XXI wieku.