Architektura polskich miast. Gdzie znajduje się najwyższy budynek?
Pierwsze wysokie budowle zaczęły pojawiać się w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Wówczas wzniesiono m.in. zespół budynków PASTA w Warszawie, z których jeden miał 51, 5 metra i liczył osiem pięter. Był to pierwszy w Europie wysokościowiec wzorowany na amerykańskich drapaczach chmur szkoły chicagowskiej i przez wielu jest uznawany za pierwszy w historii naszego kraju wieżowiec. Dzisiaj jego wysokość nie robi oczywiście wrażenia. Jednak stolica niezmiennie wiedzie prym w budowie wysokościowców. To właśnie w Warszawie znajduje się bowiem najwyższy wieżowiec w naszym kraju i jednocześnie najwyższy budynek w Unii Europejskiej - Varso Tower, który liczy 310 metrów, a więc jest sześć razy wyższy od swojego "protoplasty".
Wieżowiec Varso Tower został ukończony we wrześniu 2022 r. i należy kompleksu budynków biurowych położonych w warszawskiej dzielnicy Wola, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Swoją wysokość zawdzięcza ażurowej iglicy, która mierzy aż 80 metrów. Licząc wysokość do dachu, Varso Tower ma zatem "tylko" 230 metrów, co nie zmienia faktu, że taras widokowy, którego otwarcie zaplanowano na 2025 r., będzie najwyżej położonym tarasem w naszym kraju.
Drugie miejsce na liście najwyższych wieżowców w Polsce należy do Pałacu Kultury i Nauki, który mierzy 237 metry, natomiast trzecie zajmuje oddany do użytku w 2024 r. rzeszowski „Wieżowiec W”, który wchodzi w skład kompleksu Olszynki Park i ma wysokość 220,67 metra. Które budynki zajmują kolejne pozycje i gdzie znajdują się najwyższe wieżowce w Polsce? Tego dowiecie się z naszej galerii.