CIEKAWOSTKI

Jeden z najpiękniejszych zabytków Krakowa znów dostępny dla zwiedzających! Dom "Pod Globusem" otwiera podwoje [GALERIA]

2025-01-21 21:45

Dom „Pod Globusem” jest jedną z najbardziej charakterystycznych kamienic w Krakowie. Pełen architektonicznych detali z nomen omen globusem na czele już z daleka przyciąga wzrok mieszkańców i turystów przechadzających się w okolicy ulic Basztowej i Długiej, na których rogu budynek został wzniesiony na początku XX w. Tymczasem nie tylko jego elewacja robi wrażenie, ale także piękne wnętrza, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Wydawnictwo Literackie postanowiło jednak po raz kolejny w tym roku otworzyć podwoje swojej siedziby. Poznaliśmy szczegóły akcji.

Dom "Pod Globusem" - krakowska perła secesji. Kto ją stworzył? 

Dom "Pod Globusem" to kamienica, którą znajdziemy na rogu ulic Basztowej i Długiej na krakowskim Kleparzu. Budynek został zaprojektowany na początku XX wieku przez duet dwóch bardzo cenionych wówczas architektów: Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego, którzy wspólnie stworzyli także inne charakterystyczne budynki w stolicy Małopolski m.in. Pałac Prasy przy Wielopolu, Narodowy Teatr Stary na Placu Szczepańskim czy Willę Wojciecha Weissa przy ul. Krupniczej 31.

Dom "Pod Globusem" powstał dla Izby-Przemysłowo Handlowej. Budynek wzniesiono w latach 1904-1905 i jest jedną z krakowskich pereł stylu secesyjnego. Na tle okolicznych kamienic wyróżnia się licznymi detalami architektonicznymi. Pierwsza w oko wpada oczywiście wieża zegarowa, którą zdobi od ul. Basztowej nie tylko zegar, ale także rzygacze i przede wszystkim ostrosłupowy, hełm zakończony metalowym globusem. Podczas ostatniej konserwacji obiekt wymieniono i obecny ufundowało Wydawnictwo Literackie, które w kamienicy ma swoją siedzibę. Z kolei portal wejściowy od strony ul. Długiej "strzegą" po bokach alegoria handlu i alegoria przemysłu, natomiast u góry czuwa nad nimi sowa. Wszystkie te płaskorzeźby zostały wykonane przez wybitnego artystę, rektora krakowskiej ASP - Konstantego Laszczkę. Ponadto, kiedy podniesiemy głowę jeszcze wyżej, zobaczymy kolejny detal: żaglowiec z godłem wspomnianej już Izby Handlowo-Przemysłowej.

Kiedy wejdziemy do środka, naszym oczom ukażą się dekoracje w postaci stiuków umieszczone w holu i na klatce schodowej. W budynku nie brakuje też witraży projektu Franciszka Mączyńskiego. Prawdziwą wisienką na torcie jest jednak Sala Mehoffera, o której wystrój - jak nazwa wskazuje - zadbał malarz Józef Mehoffer. Pełne kolorów, motywów geometrycznych i kwiatowych pomieszczenie robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Tym, co szczególnie przyciąga wzrok, jest obraz "Poskromienie żywiołów" znajdujący się w centralnym jej punkcie autorstwa oczywiście samego Mehoffera, który był odpowiedzialny także za znajdujące się we wnętrzu meble. Jak wygląda ta wyjątkowa sala, zobaczycie w naszej galerii, ale też podczas wizyty w Wydawnictwie Literackim, które zaprasza na zwiedzania.

Dom "Pod Globusem". To jedna z najpiękniejszych kamienic w mieście

Kiedy można zwiedzać Dom "Pod Globusem". Wydawnictwo Literackie zaprasza

W zeszłym roku kilkanaście razy Wydawnictwo Literackie otwierało podwoje swojej siedziby dla zwiedzających. Ogromne zainteresowanie sprawiło, że w 2025 r. postanowiono kontynuować akcję. Okazji do obejrzenia Sali Mehoffera będzie jednak znacznie mniej - zwiedzania zostaną zorganizowane pięć razy. Oto daty:

  • 21 marca
  • 13 czerwca
  • 26 września
  • 11 i 12 grudnia

W wymienionych dniach siedziba WL będzie otwarta od 14:00 do 19:00, niemniej osoby zainteresowane wizyta muszą pobrać wcześniej bezpłatne wejściówki. Będą one dostępne do ściągnięcia na tydzień przed planowanym zwiedzaniem. Ponadto w tym roku dniom otwartym będzie towarzyszył kiermasz, podczas którego goście kupią książki w promocyjnych cenach.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Z wizytą w pracowni szopkarza Filipa Fotomajczyka w Krakowie
Te dzieła sztuki znajdują się w Krakowie. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!
Pytanie 1 z 12
Zaczynamy najłatwiej jak się da. Dzieło ze zdjęcia, które możemy podziwiać w Muzeum Czartoryskich, to:
Dama z gronostajem