Folwark przy Szpitalu Klinicznym im. Józefa Babińskiego w Krakowie

i

Autor: Januszk57, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Folwark przy Szpitalu Klinicznym im. Józefa Babińskiego w Krakowie

Wiadomości

Jeden z najpiękniejszych zabytków w Małopolsce zostanie wyremontowany. Tak zmieni się folwark w Krakowie

2024-11-22 15:09

Rozpoczął się remont dawnego, zabytkowego folwarku na terenie szpitala im. Józefa Babińskiego w Krakowie Kobierzynie. Po zakończeniu prac, wartych 46 mln zł, znajdzie się tutaj centrum terapeutyczno-szkoleniowe, które posłuży mieszkańcom.

Kraków. Rozpoczął się remont zabytkowego folwarku na terenie szpitala Babińskiego

Kompleks folwarczny składa się z: obory, chlewni, stajni, ptaszarni, rzeźni, ekonomówki. Po zakończeniu remontu, planowanym na 2027 roku, obiekty te zyskają nowe funkcje. Np. budynek obory będzie miejscem zajęć terapeutycznych dla dzieci, dorosłych, seniorów. Znajdzie się w nim też kino z dwiema salami, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podobną funkcję pełnić ma budynek stajni, choć tu dodatkowo powstaną sale wykładowe, gdzie prowadzone będą wykłady i szkolenia. Inwestycję realizuje spółka województwa małopolskiego Małopolskie Parki Przemysłowe (MPP), powołana w 2005 roku w celu administrowania i rewitalizacji parku szpitalnego w Krakowie Kobierzynie.

Po zakończonym remoncie folwarku spółka ta znajdzie biura w budynku dawnej chlewni. W obiekcie tym będzie też sala konferencyjna i przestrzeń do współpracy firm i podmiotów związanych z prowadzeniem usług medycznych. W budynku ptaszarni powstać ma nowoczesna serwerownia i pomieszczenia dla zainteresowanych najmem komercyjnych podmiotów, a w ekonomówce pomieszczenia obsługi biurowej i technicznej kompleksu. W rzeźni znajdzie się zaplecze gastronomiczne.

– Bardzo ważne jest to, że mieszkańcy będą mogli tu przychodzić, spędzać czas, uzyskać wsparcie. Kompleks posłuży też innym szpitalom, ponieważ znajdą tutaj wsparcie w zakresie informatyki, informatyzacji, obsługi elektronicznej pacjentów – tym bardziej, że realizowany jest Małopolski System Informacji Medycznej – powiedział marszałek Małopolski Łukasz Smółka.

Przez ostatnie dziesięciolecia obiekty folwarku były nieużytkowane, a przychodząca tu młodzież dewastowała je. Wcześniej kompleks był miejsce pracy pacjentów. Jak przypomniał rzecznik prasowy szpitala Babińskiego Maciej Bóbr, cały zespół szpitalno-parkowy był samowystarczalnym miastem ogrodem.

– Ten folwark i przyległe pola, gdzie dzisiaj są osiedla, produkowały przed wojną, w 1938 roku, tyle żywności, że były w stanie wyżywić 1,1 tys. pacjentów szpitala i jeszcze dostarczać produkty rolne do ówczesnego szpitala uniwersyteckiego św. Łazarza – powiedział rzecznik lecznicy.

Inwestycja „Folwark Kompetencji – centrum wsparcia w obszarze e-zdrowia, zdrowia i zdrowienia” jest realizowana głównie ze środków województwa. W najbliższych latach odnowione ma być też 8 km pobliskich dróg za 24 mln zł.

Szpital Babińskiego jest największą w regionie placówką, leczącą od ok. 100 lat osoby dotknięte schorzeniami psychicznymi. Zabytkowy kompleks szpitalno-parkowy, objęty ochroną konserwatorską oraz wpisany do rejestru zabytków, obejmuje ponad 50 hektarów powierzchni.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Co ma Warszawa, czego nie ma Kraków? Te rzeczy mogą budzić w mieszkańcach stolicy Małopolski zazdrość [GALERIA]

Quiz. Kraków w polskich piosenkach. Jak dobrze znasz przeboje o stolicy Małopolski?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment piosenki „Sierpień w Krakowie” Macieja Maleńczuka. „Sierpień w Krakowie, a miał być gdzie indziej, ale tam to tylko mogłem...”
Najpiękniejsze kamienice w Krakowie