Wiadomości

Jest wyrok w sprawie Ingebrigta G. Norweg zabił byłą partnerkę i porwał ich dziecko

2025-04-24 14:42

Sąd Okręgowy w Krakowie skazał w czwartek, 24 kwietnia 2025 roku, Ingebrigta G., obywatela Norwegii, na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo 26-letniej byłej partnerki oraz uprowadzenie ich kilkuletniego dziecka. Do tragicznych wydarzeń doszło w listopadzie 2022 roku w Oświęcimiu, gdy mężczyzna przyjechał do Polski. Wyrok nie jest prawomocny.

Kraków. Dożywocie dla Norwega za zabójstwo i porwanie dziecka

Proces toczył się przy zamkniętych drzwiach ze względu na dobro dziecka, które było bezpośrednio związane z oskarżonym i ofiarą. Sędzia Ewa Szymańska, przewodnicząca składu orzekającego, nałożyła również na oskarżonego obowiązek terapii oraz zasądziła po 200 tysięcy złotych zadośćuczynienia – dla dziecka i ojca zamordowanej kobiety.

Do zbrodni doszło 5 listopada 2022 roku. Ciało młodej kobiety znalazł jej ojciec w mieszkaniu w Oświęcimiu. Sekcja zwłok wykazała, że zmarła w wyniku licznych ran i wykrwawienia. W mieszkaniu nie było jej dziecka ani Ingebrigta G., który zabrał dziecko i uciekł z Polski. Policja natychmiast uruchomiła poszukiwania, a sprawa dziewczynki objęta została procedurą Child Alert. Kilka dni później mężczyzna został zatrzymany z dzieckiem na autostradzie w Kopenhadze. W grudniu 2022 roku duński sąd zgodził się na ekstradycję G. do Polski.

Kraków Radio ESKA Google News

Zgodnie z polskim prawem, mężczyzna będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie dopiero po odbyciu 25 lat kary. Jako obywatel Norwegii, ma również możliwość złożenia wniosku o przeniesienie wykonania wyroku do swojego kraju. Jak wyjaśnił sędzia Maciej Czajka, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie, Norwegia ma w takim przypadku obowiązek respektować wyrok, ale jego treść musi być dostosowana do tamtejszego prawa.

W Norwegii nie istnieje kara dożywocia – najwyższą karą jest 21 lat więzienia, a w przypadku przestępstw terrorystycznych – 30 lat. Norweski system pozwala jednak na przedłużanie wyroku, jeśli sąd uzna to za konieczne. O przeniesienie kary skazany będzie mógł wnioskować po uprawomocnieniu się wyroku, a cała procedura może potrwać około roku i odbywa się poprzez współpracę ministerstw sprawiedliwości obu państw.

Proces Ingebrigta G. rozpoczął się w grudniu 2023 roku. Prokuratura zarzuciła mu zabójstwo oraz uprowadzenie dziecka. Obecnie czeka na uprawomocnienie wyroku.

Ingebrigt G. przed Sądem Okręgowym w Krakowie [GALERIA]

Wypadek autobusu w Krakowie. Wiele osób rannych