Małopolskie karpie zasłynęły w Europie. Hodują je od XV wieku
Województwo małopolskie może pochwalić się bogatymi tradycjami kulinarnymi, z których część przetrwała do dzisiejszych czasów. Region ten słynie również z hodowli karpia, który swego czasu zachwycał europejskie podniebienia. Mowa o słynnym karpiu zatorskim. Historia i początki rybactwa w okolicach Zatora, Spytkowic i Przeciszowa sięgają 1291 roku – podaje Rybacki Zakład Doświadczalny w Zatorze. Jak czytamy, jeszcze w 1493 roku książę Janusz IV pozwolił mieszczanom Zatora na wykopanie dwóch sadzawek, do których wpuszczono narybek. W 1564 roku Księstwo Zatorskie zostaje włączone w granice Korony Królestwa Polskiego. Jak pisze RZD w Zatorze, wówczas opieką tamtejsze hodowle otoczyli królowie polscy, którzy sprowadzali karpia zatorskiego na swoje stoły.
Dlaczego karp zatorski jest tak ceniony? Ryba ta osiąga masę ciała od 1100 do 1800 g i charakteryzuje się dobrym wygrzbieceniem oraz zwartą formą. Po przetworzeniu jej mięso jest delikatne w smaku, posiadające świeży rybi zapach. Obecnie hodowlę karpia zatorskiego prowadzi się na terenach gmin Zator, Przeciszów i Spytkowice, położonych w województwie małopolskim.
Gminy te od 2003 r. wspólnie realizują projekt „Dolina Karpia”. Obszar geograficzny produkcji karpia zatorskiego obejmuje łącznie 134 km2, przy czym w największym stopniu produkcja prowadzona jest na terenie Gminy Zator – podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak czytamy, pierwsze informacje o karpiu zatorskim pochodzą jeszcze z kronik Jana Długosza (1415-1480), który opisuje herby rodowe rycerzy walczących w bitwie pod Grunwaldem. Obok innych ryb wymienia on również karpie. Z historią karpia zatorskiego zapoznacie się w przygotowanej galerii.