Rynek Główny w Krakowie

i

Autor: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa

Wiadomości

Kiedy i jakie drzewa będą sadzone na Rynku Głównym? Wskazano konkretne miejsca

2024-12-20 17:30

Wojewódzki konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował koncepcję nowych nasadzeń na Rynku Głównym. Eksperci Politechniki Krakowskiej przygotowali opracowanie, zgodnie z którym drzewa mogą pojawić się m.in. w okolicach kościoła św. Wojciecha, ratusza, wzdłuż pierzei rynku czy w okolicy fontanny. Eksperci wskazali również pięć gatunków drzew, które najlepiej odpowiadają wymaganiom tej konkretnej lokalizacji.

Drzewa na Rynku Głównym w Krakowie. Kiedy rozpoczną się nasadzenia?

Wielu mieszkańców czeka na realizację projektu wybranego głosami mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego 2022 w Krakowie. Mowa o nasadzeniach drzew na rynku. W tej sprawie trwają kolejne działania. Eksperci Politechniki Krakowskiej przygotowali opracowanie, które zakłada pojawienie sięnasadzeń na płycie Rynku Głównego. W jakich lokalizacjach? Chodzi m.in. o okolice kościoła św. Wojciecha, ratusza, wzdłuż pierzei rynku czy w okolicy fontanny. Koncepcję nowych nasadzeń pozytywnie zaopiniował wojewódzki konserwator zabytków.

To ważny krok w kierunku zazielenienia krakowskiego rynku. Dzięki rzeczowej i bardzo szczegółowej pracy zespołu ekspertów udało nam się stworzyć takie warunki, które sprawiły, że pozyskaliśmy pozytywną opinię konserwator zabytków. To oznacza także, że uda nam się zrealizować wolę mieszkańców wyrażoną w budżecie obywatelskim, jednocześnie zachowując historyczny charakter serca naszego miasta – mówił Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa.

Podczas ostatniego spotkania podsumowano prac zespołu ekspertów PK, którzy wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej od kilku miesięcy pracowali nad wytycznymi dla możliwości wprowadzenia nowych drzew na rynek.

Opracowanie przedstawia propozycję rozwiązań, które ochronią historyczną wartość krakowskiego rynku, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jednocześnie pozwolą zrealizować potrzeby mieszkańców i gości Krakowa czyli wprowadzić w tę przestrzeń więcej zieleni – powiedział prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Zgodnie z nowymi planami drzewa mogą zostać posadzone w kilku lokalizacjach, które podał magistrat, tj.:

  • w otoczeniu kościoła św. Wojciecha

To miejsce o bogatej historii, gdzie nowe nasadzenia będą harmonijnie uzupełniały istniejący układ zieleni. Planowane drzewa mają podkreślić znaczenie tego miejsca i nadać mu bardziej zrównoważony charakter.

  • w okolicy Wieży Ratuszowej

Przestrzeń wokół Wieży Ratuszowej zyska nowe drzewa, których forma i wielkość będą dostosowane do zabytkowego otoczenia. Zieleń w tej części rynku ma subtelnie współgrać z monumentalną architekturą wieży, nie zakłócając jej dominacji w przestrzeni.

  • wzdłuż pierzei rynku

Zadanie przewiduje również uzupełnienie zieleni wzdłuż pierzei rynku, co ma na celu stworzenie bardziej spójnej kompozycji i poprawę komfortu przebywania w tej przestrzeni.

  • w sąsiedztwie fontanny

W tej części rynku drzewa mają stworzyć większą grupę zieleni, nadając temu miejscu bardziej naturalny i przyjazny charakter. Zieleń ma tu wspomóc minimalizowanie efektu miejskiej wyspy ciepła w centrum.

  • szpaler drzew po zachodniej stronie rynku

Drzewa będą sadzone na podstawie badań georadarowych, by nie naruszać podziemnych reliktów.

Jakie drzewa będą sadzone na Rynku Głównym w Krakowie? Wskazano na pięć gatunków, takich jak robinia biała, klon polny, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna i lipa srebrzysta. Kiedy możemy spodziewać się nasadzeń?

Po uzyskaniu pozytywnej opinii służb konserwatorskich, konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń, co planowane jest do października 2025 r. – Projekt ma stworzyć trwałe i zdrowe warunki dla drzew, wzbogacając przestrzeń rynku i dostosowując ją do zmieniającego się klimatu. Chcemy, by krakowski rynek był przykładem zrównoważonej metamorfozy. Ikonicznym przykładem tego jak łączyć tradycję z potrzebami nowoczesności i uwzględniając opinię mieszkańców – przekazał Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Z tych gmin w Małopolsce wyjeżdżają mieszkańcy. Opuszczają je masowo

2024_12_20_EXPRESS BIEDRZYCKIEJ_WSTĘP