Kiedy przestać pić alkohol? Wskazano konkretny wiek
Kiedy przestać pić alkohol? To pytanie, które pada w wielu kontekstach. Alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie, co potwierdzają badania naukowe. Wysokoprocentowe trunki są również powodem wielu tragicznych zdarzeń i społecznych patologii. W jakim wieku należy zaprzestać spożywania alkoholu? Odpowiedzi na to pytanie udzielił ekspert.
Jak czytamy na łamach „Wirtualnej Polski”, podającej informacje za serwisem „Daily Mail”, z picia alkoholu powinniśmy zrezygnować w wieku 65 lat. Dlaczego? Zdaniem eksperta ds. demencji, dr Richarda Restaka, alkohol prowadzi m.in. do uszkodzeń pamięci, szczególnie u osób starszych. Dodatkowo, wpływa on na nasz organizm, osłabiając go pod kątem fizycznym – czytamy w artykule „Wirtualnej Polski”.
Alkohol może być szczególnie niebezpieczny dla seniorów. Jak czytamy w publikacji „Problemy związane z piciem alkoholu przez osoby starsze” autorstwa Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, problemy związane z piciem alkoholu występują u ok. 2-5 proc. osób w wieku ponad 60 lat. Jak pisze dr Joanna Plak-Warecka, alkoholizm powoduje u osób starszych nieodwracalne zmiany w organach wewnętrznych i wyraźnie skraca długość życia.
Czytamy również, że przewlekłe spożywanie alkoholu w grupie wiekowej od 60 lat wzwyż prowadzi do zmian otępiennych, zaburzeń motoryki i związanych z tym urazów, schorzeń układu krwionośnego, depresji, a nawet prób samobójczych.
Do skutków nadmiernego spożywania alkoholu w podeszłym wieku możemy zaliczyć: halucynozę alkoholową (intensywne omamy wzrokowe i słuchowe z zachowaną świadomością, które pojawiają się w ciągu 2-3 dni od zmniejszenia ilości przyjmowanego alkoholu; występuje u osób spożywających alkohol od minimum 10 lat); majaczenie drżenne (występuje u osób długotrwale pijących, po odstawieniu alkoholu lub znaczącym zmniejszeniu przyjmowanych dawek; powoduje zaburzenia świadomości, pocenie się, zwiększenie temperatury ciała; wywołuje lęki, bezsenność, omamy i urojenia; przyczynia się do wystąpienia silnych drgawek); zespół Korsakowa (występuje u osób długotrwale i intensywnie pijących, których organizm został wyniszczony przez alkohol; osoby te cierpią na zaburzenia pamięci, są zdezorientowane); encefalopatia Wernickiego (upośledzenie pamięci krótkotrwałej na skutek wieloletniego picia alkoholu; do zaburzeń pamięci dochodzą: oczopląs, zaburzenie świadomości, zaburzenia snu, utrata koordynacji ruchowej) – pisze dr Joanna Plak-Warecka.