RPA

i

Autor: Wikipedia

Wiadomości

Kim jest Janusz Waluś? W więzieniu spędził 28 lat. Niebawem wróci do Polski

2024-11-27 15:29

W najbliższym czasie, po 43 latach do Polski powróci Janusz Waluś – były działacz skrajnej prawicy w Republice Południowej Afryki, który w kwietniu 1993 roku zamordował Chrisa Haniego, będącego wówczas liderem tamtejszej partii komunistycznej. Urodzony w Zakopanem Waluś w więzieniu w RPA spędził 28 lat. Sprawa do dziś wywołuje ogromne kontrowersje, tym bardziej, że wywiad z Januszem Walusiem zapowiedział już Krzysztof Stanowski.

Do Polski wraca po 43 latach. Kim jest Janusz Waluś?

Janusz Waluś urodził się 14 stycznia 1953 roku na Podhalu. Jak podaje Adam Tycner na łamach tygodnika „Do Rzeczy”, w rodzinie wywodzącej się z kresów wschodnich, w której panowała atmosfera antykomunistyczna. Ojcem Janusza Walusia był Tadeusz, który prowadził prywatny zakład zajmujący się produkcją szkła. W młodości Waluś miał uprawiać sporty samochodowe, zdobywając m.in. tytuł mistrza Polski. Adam Tycner podaje, że był sympatykiem Solidarności, choć jego sympatiom bliżej było do neosanacyjnej Konfederacji Niepodległej Polski. W 1981 roku Janusz Waluś wyemigrował do Południowej Afryki, dołączając do ojca i brata. Ci przybyli tam w połowie lat 70. XX wieku. Podobnie jak w Polsce – prowadzili tam hutę szkła.

Po upadku biznesu bracia pozostali w Afryce, którą opuścił ojciec. Janusz Waluś został kierowcą ciężarówki. W 1986 roku Janusz Waluś przyjął obywatelstwo południowoafrykańskie, angażując się w politykę – podaje Onet.pl. Wydarzenia te zbiegły się z konfliktami etnicznymi w Południowej Afryce i ideologią apartheidu, zakładającą system segregacji rasowej. Panował on w Południowej Afryce do lat 90. XX wieku. Janusz Waluś opowiedział się wówczas po stronie nacjonalistów, którzy dążyli do utrzymania segregacji rasowej. Wstąpił również do neonazistowskiej i terrorystycznej organizacji Afrykanserski Ruch Oporu.

Południową Afrykę opanowały wówczas silne zmiany polityczne. Uwolniono Nelsona Mandelę i zalegalizowano działalność stowarzyszeń o charakterze opozycyjnym, czemu sprzeciwiali się nacjonaliści. 10 kwietnia 1993 roku Janusz Waluś zastrzelił lidera partii komunistycznej Chrisa Haniego. Do zbrodni doszło przed jego domem w mieście Boksburg.

Wychodził ze swojego samochodu. Wsadziłem pistolet Z88 za pasek z tyłu moich spodni i podszedłem do niego. Nie chciałem strzelać w plecy, więc zawołałem: Mister Hani. Odwrócił się, a ja wyciągnąłem pistolet i strzeliłem w niego. Kiedy się przewracał, strzeliłem drugi raz. Tym razem w głowę. Kiedy upadł na ziemię, oddałem jeszcze dwa strzały w skroń. Zaraz potem wsiadłem do samochodu i odjechałem stamtąd najszybciej, jak to było możliwe – opisał moment zabójstwa Janusz Waluś – podaje na łamach Newsweeka Hubert Orzechowski.

Mord dokonany przez Janusza Walusia niemal doprowadził do fiaska rozmów pomiędzy rządem a opozycją, stając się jedną z najsłynniejszych zbrodni w historii tego kraju. Hubert Orzechowski podaje, że zabójstwo Haniego miał zlecić lider Partii Konserwatywnej Clive Derby-Lewis. Pierwotnie on, jak i Janusz Waluś zostali skazani na karę śmierci, jednak wobec jej likwidacji wyrok zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności. W 2015 roku, jak podaje Natalia Rzewińska na łamach Wprost.pl, Waluś miał wnioskować do Ministerstwa Sprawiedliwości prośbę o umożliwienie mu odbycia reszty kary w Polsce. W 2016 roku sąd w RPA orzekł, że Janusz Waluś może zostać warunkowo zwolniony z więzienia. Postanowienie sądu zostało jednak uchylone w 2017 roku przez Najwyższy Sąd Apelacyjny.

W listopadzie 2022 roku Trybunał Konstytucyjny RPA zdecydował o warunkowym zwolnieniu Janusza Walusia z więzienia, który na wolność wyszedł w grudniu – podaje Onet.pl, zgodnie z którego najnowszymi ustaleniami Janusz Waluś w najbliższym czasie wróci do Polski. We wtorek, 26 listopada Krzysztof Stanowski zapowiedział, że Janusz Waluś będzie gościem programu Godzina Zero, co wywołało w Polsce ogromne kontrowersje.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Bus taxi czekał na pasażerów w Zakopanem. Młody kierowca miał 3-krotny zakaz prowadzenia pojazdów

2024_11_27_EXPRESS BIEDRZYCKIEJ_WSTĘP