Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC JU) wytypowało pięć miejsc, w których zostaną zainstalowane nowe superkomputery, budujące europejską infrastrukturę przetwarzania danych. Celem działania EuroHPC JU jest wyposażenie Europy w jedną z wiodących infrastruktur superkomputerowych świata. W Centrum Superkomputerowym Jülich, znajdzie się "Jupiter" - pierwszy europejski komputer o mocy obliczeniowej powyżej 1 Eksaflopsa (1018 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), który w momencie pełnej instalacji stanie się najszybszą maszyną europejską. Do Krakowa przyjedzie podobne urządzenie, dzięki któremu naukowcy będą mogli przeprowadzać dokładniej i sprawniej swoje badania.
- Superkomputery wykorzystuje się do badania nowych leków, prowadzenia crash-testów samochodów. Zamiast rozbijać faktyczne samochody, robi się symulacje komputerowe. Urządzenia służą do prowadzenia wszelkiego rodzaju badań podstawowych z zakresu chemii i fizyki oraz do badania wirusów. W pandemii mieliśmy bardzo duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową - wymienia Marek Magryś, Zastępca Dyrektora ACK Cyfronet AGH do spraw Komputerów Dużej Mocy.
W krakowskich serwerowniach znajduje się najszybszy polski superkomputer "Atena". Zajmuje on 9 miejsce w rankingu Green500, czyli najbardziej energooszczędnych tego typu urządzeń na świecie. Jest także superkomputer "Zeus" oraz "Prometeusz".
- W każdej szafie jest 3456 rdzeni obliczeniowych. Szesnaście z tych szaf jest obliczeniowych. Pozostałe cztery to są takie, w których znajdują się przełączniki sieciowe, łączące ze sobą serwery oraz wymienniki ciepła, ponieważ komputer "Prometeusz" jest chłodzony cieczą - mówi Patryk Lasoń, Kierownik Działu Komputerów Dużej Mocy ACK Cyfronet AGH.
Superkomputery najnowszej generacji zostaną zainstalowane w Polsce, Grecji, Irlandii, Niemczech i na Węgrzech.
Polecany artykuł: