Straż Pożarna

i

Autor: Pixabay, Pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Wiadomości

Koniec sezonu grzewczego w Małopolsce. Życie straciły cztery osoby

2025-04-03 15:39

W poniedziałek, 31 marca w Małopolsce zakończył się sezon grzewczy 2024/2025. Jak co roku okres sześciu miesięcy podsumowała straż pożarna, która podjęła 185 interwencji związanych z tlenkiem węgla. W wyniku tych zdarzeń życie straciły cztery osoby, a 102 zostały ranne.

Małopolska. Straż pożarna podsumowuje miniony sezon grzewczy

Kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce? Nie jest on ściśle określony. Zazwyczaj mówimy o okresie od września/października aż do marca/kwietnia, czyli około sześciu miesiącach. Dla przykładu, w ubiegłym roku w Krakowie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęło dostawę ciepła do odbiorców 23 września, choć jak przypominano – decyzję o terminie uruchomienia ogrzewania w obiektach podejmują zarządcy i właściciele. Sezon grzewczy w Małopolsce zgodnie z ramami czasowymi straży pożarnej rozpoczął się 1 października.

Właśnie w tym okresie notuje się najwięcej zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, zwanym także czadem. To wciąż duże zagrożenie dla mieszkańców, które bywa niejednokrotnie lekceważone. Czad jest silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym gazem, nieco lżejszym od powietrza, co z kolei powoduje jego łatwe rozprzestrzenianie. Najczęściej źródłami czadu są kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe, a także kuchnie gazowe.

Straż pożarna podsumowała sezon grzewczy 2024/2025 w Małopolsce. Statystyki mówią same za siebie.

Kraków Radio ESKA Google News

W minionym sezonie grzewczym, który umownie zaczyna się 1 października, a kończy 31 marca, strażacy w województwie małopolskim w związku z tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem interweniowali aż 185 razy. W wyniku tych zdarzeń 102 osoby zostały ranne, a cztery niestety straciły życie. Statystyki są tragiczne. Ponad 80 proc. wyjazdów strażaków do czadu jest zgłaszana właśnie przez czujniki zamontowane w mieszkaniach i domach. Wielokrotnie te urządzenia ratowały życie i zdrowie ludzi. Apeluję do mieszkańców o regularne przeglądy instalacji grzewczych oraz montaż czujników czadu, które mogą uratować życie. Tlenek węgla jest bezwonny i niewidoczny, dlatego tak łatwo o tragedię – przekazał mł. kpt. Hubert Ciepły, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

Zgodnie z danymi PSP tylko w 2024 roku w województwie małopolskim odnotowano 334 zdarzenia związanych z tlenkiem węgla. W ich wyniku śmierć poniosły dwie osoby, a 63 zostały ranne.

Pożar domu na Krzeptówkach w Zakopanem. Motywem podpalenia miała być zazdrość

2025_04_03_EXPRESS BIEDRZYCKIEJ_WSTĘP