laboratorium

i

Autor: pixabay.com

Koronawirus w Małopolsce: najnowszy raport. Jak wygląda sytuacja? [18.03.2020]

2020-03-18 7:30

Koronawirus w całej Polsce zatacza coraz większe kręgi. Liczba chorych z dnia na dzień przybywa, obecnie w naszym kraju potwierdzono już 246 przypadków. Jest też już pięć ofiar śmiertelnych. Jak wygląda sytuacja w Małopolsce? Sprawdź najnowszy raport.

Aktualnie w Małopolsce mamy pięć potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. Pierwszy pacjent, u którego wykryto groźną chorobę, przebywa obecnie w szpitali im. Stefana Żeromskiego. Jego stan lekarze określają jako ciężki.

Pozostała czwórka znajduje się w Szpitalu Uniwersytecki. Wśród pacjentów jeden pochodzi z Tarnowa, a jeden z Niepołomic. Nad zdrowiem całej piątki czuwają doświadczeni lekarze i fachowy personel medyczny.

Spośród wszystkich zarażonych w dwóch przypadkach źródłem zakażenia był najpewniej pobyt we Włoszech lub kontakt z osobą, która przebywała we Włoszech. U pozostałych osób zakażenie nastąpiło najprawdopodobniej w Austrii lub we Francji.

Obecnie w całej Małopolsce hospitalizowane są 24 osoby. 715 objętych jest kwarantanną, a 763 nadzorem epidemiologicznym.

Działania sanepidu

W każdym przypadku służby sanitarno-epidemiologiczne podejmowały stosowne działania, ustalając krąg osób z tzw. kontaktu i obejmując je kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.

Niemal nieustannie w sanepidzie dzwoni telefon, pod którym udzielane są informacje. Telefony dotyczą różnych kwestii. Dzwonią osoby, które wracają z zagranicy i są objęte dwutygodniową kwarantanną. Są też telefony osób, które źle się czują i podejrzewają kontakt z osobą zakażoną – pytają nas w takich sytuacjach, gdzie mają się udać. Sporo pytań dotyczy kwestii, jak zachować się wobec osób, które są w kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym.

W wielu przypadkach to właśnie kontakt telefoniczny z sanepidem uruchamia działania zmierzające do zdiagnozowania zakażenia koronawirusem. Dziękujemy wszystkim, którzy korzystają z porad udzielanych przez sanepid i stosują się do zaleceń.

ESKA Top 5 odc. 112