Kraków. Areszt Śledczy miejsce przyjaznym dzieciom? Więzienie otrzymało wyróżnienie
Plebiscyt "Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi" jest organizowany od 2019 roku przez Gminę Kraków w ramach prowadzonej polityki rodzinnej. Akcja jest organizowana w ramach kampanii "Kraków stawia na Rodzinę", która jest objęta honorowym patronatem prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego. Jej celem jest promocja miejsc, gdzie rodziny z dziećmi mogą znaleźć specjalne udogodnienia, dla najmłodszych mieszkańców miasta, pozwalając uczestniczyć całym rodzinom w życiu społeczno-kulturalnym stolicy Małopolski. W tym roku już po raz drugi Areszt Śledczy w Krakowie położony przy ul. Montelupich 7 zdobył wyróżnienie w plebiscycie. Jak wskazują jego przedstawiciele. Osadzeni w więzieniu często są rodzicami, a ich jedyny kontakt z dzieckiem może odbywać się w sali widzeń, jednak odwiedziny takiego miejsca przez najmłodszych może zakończyć się dla nich traumą.
— Areszt Śledczy jest miejscem, gdzie przebywają zarówno osoby tymczasowo aresztowane jak i osoby skazane prawomocnymi wyrokami. Wiele z tych osób to rodzice. Jedynym miejscem, w którym mogą się więc spotkać ze swoimi dziećmi jest sala widzeń. To jak ona wygląda i jakie wrażenia zostają po wizycie dzieci, które przybywają do tych miejsc pod opieką drugiego rodzica może wpłynąć na ich psychikę. Zniknięcie rodzica wiąże się z traumą dla dziecka, na dodatek takie dziecko narażone jest na stygmatyzację, wykluczenie oraz wstyd. Kara pozbawienia wolności dotyka nie tylko osadzonych, którzy trafiają do zakładu karnego, ale również osoby z nimi związane. Uwięzienie jednego lub obojga rodziców pociąga za sobą niezliczone negatywne skutki dla rozwoju dziecka — przekazała mjr A. Żegleń.
Areszt Śledczy w Krakowie. Jakie udogodnienia oferuje rodzinom z dziećmi?
Jak poinformowali przedstawiciele aresztu, sala widzeń jest przystosowana do odwiedzin z małymi dziećmi. Znajduje się w nim kącik zabaw, wyposażony w zabawki, książki, kolorowanki czy klocki. Miejsce jest także wyposażone w przewijak dla niemowląt. Na ścianach znajdują się motywy z bajek, dzięki czemu przestrzeń jest ciepła, przyjemna i oferuje spokojne miejsce do wspólnego spędzania czasu. Ponadto na miejscu organizowane są warsztaty połączone z dodatkowymi widzeniami dla rodziców z dziećmi i zorganizowaną zabawą. Co roku osadzeni przygotowują także spektakl teatralny, na który przychodzą ich dzieci.
— Podtrzymanie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem jest jednym z najważniejszych elementów resocjalizacji. Więc jeśli więzienie jest jedynym miejscem, w którym dziecko może spotkać się z rodzicem to należało tę przestrzeń przygotować tak, żeby odwiedziny nie wiązały się ze wstydem i upokorzeniem. Czas spędzony z rodziną niejednokrotnie jest dla osadzonych punktem wyjścia do głębszych przemyśleń na temat rodziny jako całości, powoduje rozbudzenie i podtrzymanie jak najlepszych wzajemnych relacji rodzic-dziecko — czytamy na stronie aresztu.