Plac Bohaterów Getta w Krakowie

i

Autor: Mister No, CC BY 3.0 (wikipedia) Koniec z betonową "patelnią". Plac Bohaterów Getta zazieleni się

Kraków: betonowa "patelnia" w centrum zazieleni się! Plac Bohaterów Getta zyska zieleńce. Co się zmieni? Zobaczcie wstępny projekt

2023-02-14 13:48

Betonowy Plac Bohaterów Getta zazieleni się! Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy zieleńców w tym miejscu. Zadanie to jest realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Kraków: zieleń na Placu Bohaterów Getta. Co się zmieni?

10 lutego Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy zieleńców na Placu Bohaterów Getta. To jeden z wygranych projektów ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego "Zieleń na Plac Bohaterów Getta!".

Obecna aranżacja placu Bohaterów Getta pochodzi z roku 2005 roku, kiedy obowiązywały inne standardy urządzania przestrzeni publicznych, w szczególności brakowało świadomości wyzwań adaptacji do zmian klimatu. Przy projektowaniu nie brano także pod uwagę problematyki miejskiej wyspy ciepła czy zagospodarowania opadów w miejscu ich powstawania. W związku z tym plac jest w istocie betonową patelnią z małym wyjątkiem karłowatych drzew osadzonych w głębokich niszach oddzielonych od powierzchni krawężnikami - widnieje w uzasadnieniu projektu "Zieleń na Plac Bohaterów Getta!". 

Projekt wskazuje, że z uwagi na istniejącą na placu kompozycję rzeźbiarską możliwości zmiany tej sytuacji są ograniczone. Zakłada, że najlepszym wyjściem byłoby rozbetonowanie fragmentów placu i wprowadzenie zieleńców o charakterze trawnika i niskich krzewów okrywowych. Zieleńce miały powstać na dwóch pierzejach placu pomiędzy jezdnią a istniejącymi betonowymi słupkami w linii drzew.

Zieleniec od strony południowej miałby być ciągły, od strony zachodniej - z dwoma bądź trzema przecięciami (dla zapewnienia komunikacji pieszej pomiędzy placem a chodnikiem wzdłuż kamienic).

W zadaniu ujęto także pomysł zastosowania rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury gospodarowania wodami opadowymi w zieleńcu południowym. Autorzy projektu dodają, że z uwagi na nachylenie terenu deszcz powinien spływać z części powierzchni placu.

Według założeń, projekt miałby zostać zrealizowany w 2024 r. i kosztować 350 tys. zł. 

Plac Bohaterów Getta w Krakowie

i

Autor: budzet.krakow.pl Tak miałby zmienić się Plac Bohaterów Getta
Park Jalu Kurka w Krakowie