Wiadomości

Fontanna „Kryształ” zniknie z Rynku Głównego. Miasto chce wybudować nową

2025-02-28 15:27

Fontanna „Kryształ” na Rynku Głównym w Krakowie, nazywana przez niektórych „małym Luwrem” została wyłączona z użytku dwa lata temu. Z uwagi na zniszczenia jej naprawa jest nieopłacalna. W związku z tym obiekt zostanie poddany rozbiórce. W miejsce starej fontanny powstanie jednak nowa, inspirowana wodotryskiem prof. Zina. Ma kosztować trzy miliony złotych.

Rynek Główny po nowemu. Zniknie słynna fontanna „Kryształ”

Fontanna „Kryształ” na Rynku Głównym w Krakowie zamiast zachwycać, od wielu lat odstrasza swoim wyglądem. W 2023 roku obiekt został doszczętnie zniszczony. Sześć z 24 szyb tworzących piramidę zostało stłuczonych. Fontannę wyłączono z użytku w maju 2023 roku, jak podaje magistrat, z uwagi na to, aby nie zagrozić dziedzictwu znajdującemu się w podziemiach krakowskiego rynku. Fontanna „Kryształ” została zbudowana w 2010 roku. Miasto początkowo planowało poddać ją naprawie i generalnemu odświeżeniu. Problem w tym, że to zbyt drogie i zdaniem urzędu – nieopłacalne.

Jak podaje UMK, ekspertyza wykazała, że koszt naprawy fontanny "Kryształ" wyniósłby 1,3 mln złotych. Nie zagwarantowałby on jednak bezproblemowej eksploatacji w przyszłości. Zarząd Infrastruktury Wodnej odchodzi więc od planu remontu na rzecz budowy nowego obiektu, który docelowo zastąpi fontannę „Kryształ”. Nowa fontanna na krakowskim rynku ma być bardziej odporna niż poprzednia konstrukcja.

Jak czytamy, podjęto obecnie kroki zmierzające do pozyskania środków z budżetu miasta na realizację zadania budowy nowej fontanny na Rynku Głównym w Krakowie. Jeśli uda się je zabezpieczyć, to pierwsze zmiany w centrum miasta zauważymy już latem przyszłego roku. Budowa nowej fontanny ma kosztować 3 mln złotych. Jak będzie wyglądała?

Kraków Radio ESKA Google News

Dotychczasowe spotkania robocze w tej sprawie zaowocowały pomysłem budowy dużej kanapy, aranżowanej na wodotrysk prof. Zina, choć jak zapowiada magistrat, nie będzie to wierna rekonstrukcja wspomnianego obiektu.

Nowa wersja będzie większa i może zyskać dodatkowe elementy w postaci płaskorzeźb. O tym, jak ostatecznie będzie wyglądała fontanna, czy zachowany zostanie układ dwóch basenów i kaskad, a z górnej patery wypływać będzie woda i czy zamiast czarnego granitu użyty zostanie biały turecki wapień, taki sam jak na dziedzińcu Wawelu i przy kościele św. Wojciecha – dowiemy się na etapie przygotowania projektu. Ten będzie szeroko dyskutowany z mieszkańcami – informuje UMK.

Do czasu demontażu z uwagi na obecny stan fontanna „Kryształ” ma być regularnie sprzątana.

Short Bartoszewicz