Połowa sezonu to czas podsumowań. W lipcu 2022 roku odwiedziło region prawie 66 tysięcy turystów zagranicznych, a w lipcu 2023 roku ponad 165 tysięcy osób. Nastąpił też znaczący przyrost turystów zagranicznych w stosunku od czerwca - o prawie 94 procent.
Rok 2023 jednak stoi pod znakiem powrotu turystów zagranicznych do Krakowa i to jest główny magnes. Natomiast oczywiście w przypadku części turystów, nie tylko z bliskiego wschodu, to jest także Zakopane i obszar na przykład Pienin, czyli zarówno chodzi o spływ Dunajcem, ale również o trasy rowerowe. Te południowe tereny Małopolski wymagają jeszcze mocniejszej promocji, bo Kraków sam jest w sobie atrakcyjny, w połączeniu z takimi atrakcjami jak Kopalnia Soli w Wieliczce - mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Krakowskie lotnisko także odnotowało rekordy. Półmetek wakacji oznacza aż 5 290 279 obsłużonych pasażerów. To w dotychczasowej historii Kraków Airport najlepszy wynik osiągnięty w skali danego roku. W lipcu z usług Kraków Airport skorzystało ponad 900 tysięcy pasażerów, czyli o 23 procent więcej w stosunku do lipca ubiegłego roku. Z Krakowa możemy wybrać kierunki podróży z blisko 150 regularnych połączeń w 33 krajach.
Każdy rekord to motywacja do dalszej pracy. Cały czas trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy w sytuacji po pandemicznej, w określonej sytuacji międzynarodowej i gospodarczej, więc ten odradzający się ruch jest satysfakcjonujący, ale musimy pamiętać, że grono obywateli Ukrainy korzysta z naszej przestrzeni powietrznej, z oczywistych przyczyn u nich jest to niemożliwe, więc ma to wpływ na wolumeny na naszych lotniskach - mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
Jednym z wydarzeń, które przyczyniły się do pobicia rekordu były Igrzyska Europejskie, w których wzięło udział ponad 7 tysięcy zawodników z 50-ciu krajów. W tym roku przypada także 45. rocznica wpisania Krakowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO.