Pogoda

i

Autor: CHUTTERSNAP, Jarosław Kwoczała Unasplash

WIADOMOŚCI

IMGW ostrzega przed upałem w Krakowie. Żar będzie lał się z nieba, jak sobie z nim radzić?

2023-06-22 10:54

Kraków w najbliższych dniach będzie mierzyć się z potężnymi upałami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, które będzie obowiązywać do piątku, 23 czerwca, do godz. 18.00. Jakich temperatur możemy spodziewać się w tym czasie?

Kraków. IMGW ostrzega przed falą upałów

Synoptycy nie mają wątpliwości — w najbliższych dniach mieszkańcy miasta będą musieli zmierzyć się z tropikalnym upałem. W czwartek 22 czerwca i piątek 23 czerwca słupki termometrów w ciągu dnia mogą wskazać nawet od 30 do 32 st. C. Temperatura minimalna w nocy miejscami wyniesie 18 st. C. Ponadto na początku weekendu powinniśmy uważać. IMGW ostrzega, że piątek może przynieść burze z gradem.

Kto jest szczególnie narażony podczas upałów?

Na stronie rządu możemy przeczytać, że podczas upałów niektóre grupy osób są szczególnie narażone i powinny zachować należytą ostrożność. Pod szczególną opiekę trzeba wziąć wówczas osoby starsze i dzieci, osoby chorujące na serce, cukrzycę, nadczynność tarczycy czy chorobę Parkinsona. Podczas upałów, gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu.

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL

Jak przetrwać upały?

  • Kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu. Zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach, wietrz pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa. Wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne.
  • Unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów — słońce jest najbardziej niebezpieczne w godz. 11-15. Jeśli nie ma takiej możliwości, przebywaj jak najczęściej w cieniu, a w miarę możliwości 2-3 godziny dziennie w chłodnym miejscu np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej. Zakładaj przewiewne ubrania z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna w jasnych kolorach oraz odkryte buty, żeby niepotrzebnie nie przegrzewać organizmu. Stosuj nakrycie głowy, na oczy okulary z filtrem UV.
  • Schładzaj organizm. Bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady. Nawadniaj organizm, pijąc dużo, najlepiej chłodnej wody mineralnej niegazowanej. Zalecane jest wypijanie 2 litrów wody dziennie, a osobom młodszym nawet 3 litry dawkując ja często a małymi porcjami. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które działają moczopędnie i w żaden sposób nie chronią przed odwodnieniem. Kofeina podnosi ciśnienie, jeszcze bardziej obciążając serce.
  • Przebywając nad morzem lub jeziorem, pamiętaj, że woda zwielokrotnia działanie słońca przez odbijanie promieni słonecznych, a niskie temperatury panujące w okolicach akwenów wodnych nie chronią przed oparzeniem słonecznym. Unikaj skrajnych temperatur, np. skok do zimnej wody prosto z leżaka może grozić szokiem termicznym.
  • Zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw. Organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Podczas upałów najlepiej jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew.
  • Należy zapewnić dostęp do wody pitnej dla zwierząt — one również ciężko znoszą wysokie temperatury.

Pracownicy podczas upałów mają szczególne prawa. Sprawdź, czego możesz domagać się od swojego pracodawcy:

Ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie