WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2024

Koalicja Obywatelska zaprezentowała listę do PE w Małopolsce. Co znalazło się w ich programie? [GALERIA]

2024-05-26 16:53

Kluczową rolę funduszy europejskich w realizacji inwestycji w Polsce, ochrona praw kobiet i mniejszości seksualnych – to punkty powtarzające się w programie kandydatów Koalicji Obywatelskiej z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, którzy w niedzielę zaprezentowali się w Krakowie.

Kraków. KO zaprezentowała listę wyborczą do Parlamentu Europejskiego w Małopolsce

Listę KO otwiera były minister kultury i były poseł Bartłomiej Sienkiewicz, szef kampanii do PE w okręgu nr 10. Kolejni kandydaci na małopolsko-świętokrzyskiej liście KO do PE to: menadżerka turystyki Małgorzata Wilk-Grzywna, sportsmenka i posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak, menadżerka kultury, działaczka na rzecz zdrowia Sylwia Salwińska, przewodnicząca rady miejskiej w Tarnowie Małgorzata Mękal, zastępczyni prezydenta Nowego Sącza Małgorzata Majka, historyk i radny sejmiku świętokrzyskiego Wojciech Zwierzchowski, były burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, działacz społeczny z partii Zieloni Jacek Witka. Listę zamyka poseł i były marszałek Małopolski Marek Sowa. Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się już w niedzielę, 9 czerwca.

— Te wybory są o tym, czy Europa będzie bezpieczna, czy UE jest w stanie zbudować obóz warowny przeciwko Rosji. Te wybory są także o tym, czy będzie metro w Krakowie, ja jestem gorącym tego zwolennikiem i to jest unikalny moment, kiedy możemy zdobyć na to fundusze — powiedział Bartłomiej Sienkiewicz podczas konferencji prasowej. Na końcu wypowiedzi pozdrowił "wszystkich, którzy ucieszyli się, że 20 grudnia o godz. 11 zniknęło zło z naszych ekranów".

QUIZ. Tak zmieniał się Kraków za rządów Jacka Majchrowskiego. Pamiętasz jak wyglądało miasto 20 lat temu?

Pytanie 1 z 10
W którym roku otworzono Tauron Arenę?
Tauron Arena

Wybory do Parlamentu Europejskiego. KO w Małopolsce przedstawiła swoje postulaty

Wśród postulatów kandydatów powtarzały się: konieczność zdobywania funduszy unijnych, ochrona praw kobiet, osób niepełnosprawnych i mniejszości seksualnych. Sylwia Salwińska z Krakowa zwróciła uwagę na wykorzystanie konopi, czyli medycznej marihuany w leczeniu pacjentów, w tym chorych na raka. Jej zdaniem przepisy w UE wymagają aktualizacji, a szczególnie określenia dopuszczalnego THC (składnik konopi) w organizmie. Pacjenci onkologiczni – jak zauważyła kandydatka – mają we krwi taki poziom THC, jakiego nie mogą mieć kierowcy.

— Chodzi o to, by określić dopuszczalny poziom THC we krwi, by pacjent mógł się swobodnie poruszać i nie być narażonym na konflikt z policją — wyjaśniła Sylwia Salwińska.

KO zaprezentowała listę do PE w Małopolsce. Tych kandydatów znajdziecie na liście:

Kto ma większe szanse w eurowyborach?