Galeria

Tłumy na pogrzebie Jana A.P. Kaczmarka w Krakowie. Kompozytor spoczął na cmentarzu Rakowickim [GALERIA]

2024-05-26 16:52

Rodzina, przyjaciele i fani pożegnali w sobotę, 25 maja Jana A.P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora muzyki filmowej, zdobywcy Oscara. W kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe. Po mszy nastąpiło przewiezienie zmarłego na cmentarz Rakowicki, gdzie kompozytor spocznie w Alei Zasłużonych.

Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka w Krakowie. Kompozytor spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", zmarł we wtorek w wieku 71 lat. Cierpiał na MSA – rzadkie schorzenie neurologiczne zwane zanikiem wieloukładowym. Pogrzeb kompozytora odbył się w sobotę, 25 maja. Jan A.P. Kaczmarek spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Podczas uroczystości pogrzebowych przemawiała m.in. ministra kultury Hanna Wróblewska, która przyznała, że śmierć kompozytora jest "dotkliwą stratą dla polskiej kultury, ale dorobek, jaki pozostawił, będzie z nami na zawsze".

W przemówieniu w kościele świętych Piotra i Pawła szefowa MKiDN powiedziała, że "żegnamy cenionego kompozytora muzyki teatralnej i filmowej, którego twórczość stała się bliska sercu wielu pokoleń". "Żegnamy człowieka wrażliwego i zaangażowanego, którego etos i postawa były zawsze godne naśladowania" - dodała.

Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka w Krakowie. Wzruszające przemówienie Andrzeja Dudy

Podczas uroczystości w świątyni przedstawiciel prezydenta RP Piotr Serafin odczytał list od niego. Andrzej Duda zwrócił uwagę na heroizm i nieustępliwość Jana A.P. Kaczmarka w walce z chorobą, z którą zmagał się od lat. Określając go wspaniałym artystą, mistrzem, podkreślił, że dziękuje mu w imieniu całej Rzeczpospolitej za poruszającą muzykę, docierającą do milionów serc, za promowanie w świecie polskiej kultury i dobrego imienia ojczyzny, służbę publiczną wyrażoną w licznych dziełach muzycznych.

Prezydent przypomniał początki kariery artysty, który "gdy wyruszył w świat, mistrz podbił talentem Amerykę i zyskał uznanie publiczności z wielu innych krajów".

Mszy przewodniczył ks. prof. Jan Machniak. Oprawę muzyczną w czasie uroczystości zapewniła Capella Cracoviensis. Po mszy trumna została przewieziona na cmentarz Rakowicki, gdzie kompozytor spocznie w Alei Zasłużonych.

Kim był Jan A.P. Kaczmarek?

Urodzony i wychowany w Wielkopolsce, w rodzinie muzycznej, absolwent prawa na uniwersytecie w Poznaniu, w 1989 r. wyjechał do Kalifornii i tam spędził ok. 30 lat. Przez ostatnią niemal dekadę mieszkał w Krakowie z żoną i synem. 

Jan A. P. Kaczmarek jest autorem muzyki do tak znanych filmów jak: "Całkowite zaćmienie", „Plac Waszyngtona”, "Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy", "Aż po grób", "Dzieci Ireny Sendlerowej".

Jan A.P. Kaczmarek został pochowany na cmentarzu Rakowickim. Tłumy pożegnały wybitnego kompozytora

Kraków: Łoś z Puszczy Niepołomickiej wpadł do szkoły