In vitro dla mieszkańców Krakowa. Program cieszy się dużą popularnością
Miejski program in vitro jest realizowany w Krakowie od 2021 roku. Żeby z niego skorzystać, należy spełniać odpowiednie kryteria, m.in. osoby, chcące wziąć w nim udział, muszą być w związku małżeńskim lub partnerski i rozliczać swoje podatki w Krakowie. Ponadto program skierowany jest do kobiet pomiędzy 20-42 rż. Mimo tego program cieszył się ogromną popularnością, a w ubiegłym roku zgłosiło się do niego 243 pary, z czego zakwalifikowano 201 par.
Radni chcą rozszerzenia miejskiego programu in vitro dla Krakowian
Obecnie radni miejscy i dzielnicowi, wspierani przez środowisko lekarzy, chcą rozszerzyć miejski program in vitro, aby mogło z niego skorzystać jeszcze więcej par. W tym celu zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego projekt "In Vitro dla Krakowian — pomóżmy spełnić marzenia!", w ramach którego planowane jest podniesienie kwoty dofinansowania o 1 milion 125 tysięcy złotych, dzięki czemu z programu będzie mogło skorzystać dodatkowe 230 par.
— Dodatkowe pieniądze w ramach "In Vitro dla Krakowian — pomóżmy spełnić marzenia!" to szansa dla par, które nie znalazły się na liście i nie otrzymały dofinansowania — powiedział Jan Hoffman, współautor projektu. — Zgłaszamy ten projekt w ramach budżetu obywatelskiego, bo chcemy pokazać, że mieszkańcy Krakowa wspierają pary w ich staraniach o dzieci — dodał Jan Hoffman.
Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę
Obecna podczas briefingu dr n. med. Katarzyna Olszak-Wąsik, ginekolożka i położniczka, podkreśliła, że zapłodnienie pozaustrojowe to dla wielu rodzin jedyny sposób na zajście w ciążę i posiadanie potomstwa. Lekarka podkreślała, że "in vitro to nie kwestia wyboru". Podobnego zdania jest miejski radny Tomasz Daros.
— Coraz większa grupa mieszkańców naszego miasta boryka się z problemem bezpłodności. Wspierając osoby, które znalazły się w dramatycznych sytuacjach związanych z tą trudnością życiową, dla których jedynym sposobem na spełnienie marzenia o posiadaniu potomstwa jest skorzystanie z kosztownej procedury in vitro, postulujemy zwiększenie środków przeznaczonych na realizację „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” w 2024 roku. Dodatkowe finansowanie na ten cel umożliwi większej liczbie osób, spełniających kryteria programu, skorzystanie z dofinansowania zgodnie z jego przepisami — powiedział miejski radny Tomasz Daros, jeden ze współautorów projektu.