Dorożka

i

Autor: Chęciński, AKPA / Screenshot Facebook Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt

WIADOMOŚCI

Tysiące osób przeciwko dorożkom konnym w Krakowie. Petycja już w Radzie Miasta

2023-06-21 12:04

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt stworzyło petycję, w której apelują do Rady Miasta Krakowa o wprowadzenie do lokalnego referendum pytania do mieszkańców, dotyczącego wprowadzenia zakazu funkcjonowania dorożek konnych w mieście. Apel podpisały tysiące osób.

Krakowianie przeciwni dorożkom? KSOZ stworzył petycję

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt zwróciło się do mieszkańców Krakowa z apelem o wprowadzenie zakazu funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie. KSOZ wystosował petycję, w której nawołuje, aby do zbliżającego się referendum lokalnego dodać pytanie: "Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie?". Pod petycją podpisało się aż 5588 osób.

– Dziękujemy za tak mocne poparcie naszego apelu i mamy nadzieję, że po pierwsze pytanie o wprowadzenie zakazu dorożek trafi na listę pytań referendalnych, a po drugie, że referendum rzeczywiście się odbędzie, ponieważ coraz bardziej niepokoi nas przeciągająca się bezczynność Komisji Rady Miasta ds. przygotowania referendum lokalnego. I liczę, że przewodniczący Rady Miasta zajmie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie – informuje Agnieszka Wypych, prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.

Kraków. Dorożki działają z woli władz miasta

W swoim apelu KSOZ stwierdza m.in., że "to właśnie władze Krakowa są faktycznym organizatorem ruchu dorożkarskiego i wydają płatne koncesje na tego typu działalność" i podkreśla, że "w XXI wieku serce wielkiego miasta nie jest właściwym miejscem do wykorzystywania koni w celach rozrywkowych. Jest to szkodliwy anachronizm, który nie powinien występować w przestrzeni publicznej naszego miasta".

— Konie zmuszane są do pracy w tropikalnych upałach sięgających 40 stopni i więcej, co naraża je na udary i zasłabnięcia, a według obowiązujących w mieście regulacji można je eksploatować przez 12 godzin bez żadnych przerw na odpoczynek. W trakcie całego roku kalendarzowego dochodzi z kolei do wypadków komunikacyjnych z udziałem koni dorożkarskich, które są groźne także dla mieszkańców i turystów — poinformował KSOZ.

Jak dobrze znasz polskie przeboje? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 10
Kombi śpiewało kiedyś: Słodkiego, miłego życia, bez ...

Dorożki znikają z dużych, europejskich miast

KSOZ poinformował również, że dotychczas władze miasta "ignorowały nasze petycje i apele, a Rada Miasta Krakowa w styczniu 2022 roku odrzuciła ich obywatelską inicjatywę uchwałodawczą w sprawie wprowadzenia zakazu funkcjonowania dorożek, stosunkiem głosów 12 – za, 25 – przeciw i cztery wstrzymujące się. Stowarzyszenie podkreśla, że takie rozwiązania nie są nowością w Europie. Zakaz dorożek wprowadzono już m.in. w Londynie, Paryżu, Rzymie czy Barcelonie.

Już wkrótce odbędzie się 80. Tour De Pologne. Sprawdź, gdzie w Krakowie będą największe utrudnienia:

Igrzyska Europejskie 2023. Budowa boisk tymczasowych na Rynku Głównym w Krakowie