Jadłodzielnie, foodsharing

i

Autor: Freepik

ŻYCIE MIASTA

Krakowianie chcą zostawiać jedzenie w "lodówkach pełnych dobra". Gdzie znajdują się jadłodzielnie w Krakowie?

2023-12-27 7:54

Mieszkańcy Krakowa w czasie świątecznym są zainteresowani zostawianiem nadmiaru żywności w tzw. lodówkach pełnych dobra, czyli w jadłodzielniach. W różnych częściach miasta można znaleźć punkty, gdzie można zostawić jedzenie dla potrzebujących lub zabrać z nich żywność, jeśli jej potrzebujemy. Takie rozwiązanie pozwoli na niemarnowanie jedzenia po świętach. Sprawdźcie, gdzie można je zaleźć.

Kraków. Mieszkańcy miasta zainteresowani jadłodzielniami i foodsharingiem

Zwiększone zainteresowanie foodsharingiem, czyli ideą, zgodnie z której nie marnuje się jedzenia, ale dzieli jego nadmiarem z potrzebującymi, widać w mediach społecznościowych, gdzie internauci szukają informacji o lokalizacji i godzinach otwarcia "lodówek pełnych dobra". Projekt jest pomysłem aktywistów, ideę wspiera Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. O niemarnowanie żywności każdego roku apelują przedstawiciele środowisk politycznych.

Kraków. Gdzie znajdują się "lodówki pełne dobra", czyli jadłodzielnie?

Jadłodzielnie, współprowadzone przez miasto, działają przy ul. Sas-Zubrzyckiego 10 i Sudolskiej 7a oraz na os. Szkolnym 20. Lodówki czynne są codziennie, przez całą dobę. Każdy, komu zbywa jedzenie, może przyjść i zostawić je tu. Każdy też, kto jest w potrzebie, może wyjąć jedzenie z lodówki. Wszystko odbywa się bez żadnych formalności. Przy jadłodzielni jest regulamin. Obiekty są monitorowane. Organizatorzy proszą, aby przynosić taką żywność, jaką samemu chciałoby się zjeść. Nie może to być jedzenie przeterminowane. Posiłki przygotowane samodzielne trzeba szczelnie zapakować i opisać, w jaki sposób zostały przygotowane i do kiedy można je spożyć.

QUIZ: Świąteczne tradycje w Małopolsce. Pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 15
Czym jest krakowska szopka?

4,8 mln ton żywności marnuje się rocznie w Polsce

Według tegorocznych danych Banków Żywności, w Polsce rocznie marnuje się 4,8 mln ton żywności na różnych etapach produkcji, dystrybucji i konsumpcji. Za 60 proc. zmarnowanej żywności odpowiadają konsumenci, którzy wyrzucają nadmiar jedzenia. Do marnowania żywności przyznaje się 56 proc. osób. Najczęściej wyrzucamy owoce, warzywa i wędliny. Na świecie, według danych ONZ, rocznie marnuje się jedna trzecia produkowanej żywności.

Justyna Kowalczyk-Tekieli, Wersow i Friz, i wiele innych. Tak sławni mieszkańcy Małopolski świętują Boże Narodzenie:

Darmowy karp w Krakowie. Tłumy przybyły na Mały Rynek