Kraków. MPK Będzie miało nowy, interaktywny portal
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ogłosiło przetarg na budowę interaktywnego portalu komunikacji miejskiej, dostosowanego do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami. Jak czytamy, zamówienie obejmuje stworzenie nowego portalu internetowego MPK w Krakowie, odpowiadającego na potrzeby wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej. Nowa strona docelowo scali aktualnie działające strony MPK, m.in. www.mpk.krakow.pl, www.kkm.krakow.pl czy www.rozklady.mpk.pl. Mieszkańcy w jednym miejscu mają znaleźć najważniejsze informacje dotyczące rozkładów jazdy, wyszukiwarki połączeń czy warunków przejazdu.
Co istotne, nowy portal MPK ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szczególnie osób niewidomych i słabo widzących, na co szczególny nacisk kładzie miejski przewoźnik. Nowa strona internetowa ma być estetyczna, przejrzysta i czytelna, ale również funkcjonalna. Wykonawca ma przygotować nowy portal dla miejskiego przewoźnika w terminie do czterech miesięcy od zawarcia umowy.
W serwisie znajdą się również mapy przejazdów konkretnych linii czy newsbar zawierający istotne dla mieszkańców komunikaty.
Mieliśmy sporo uwag od osób niewidomych i słabo widzących, które z transportu komunikacją miejską korzystają coraz częściej. Osoby te szukają wszelkich potrzebnych informacji na naszej stronie internetowej, która obecnie spełnia minimalne wymagania związane z obsługą osób niewidomych czy słabo widzących. Chcemy to zmienić. Zależy nam na tym, aby wszystkie osoby korzystające z transportu mogły w sposób wygodny i komfortowy znaleźć najważniejsze dla siebie informacje – informuje rzecznik prasowy MPK w Krakowie Marek Gancarczyk.
Nowy portal krakowskiego MPK docelowo ma być interaktywny, oferując podobne funkcjonalności, które znajdziemy dziś na przykład w aplikacji „Jak Dojadę”. Kiedy nowy serwis zostanie wdrożony?
Wydaje się, że to będzie przełom tego roku, lub przyszły rok. To skomplikowane zagadnienie, które zajmuje trochę czasu, a chcemy zrobić to porządnie tak, aby to naprawdę służyło wszystkim w jak najlepszy sposób – dodaje Marek Gancarczyk.