- Na słupkach jest ta skala pokazana, ona jest opisana słowami dobry, zły, itd. Oprócz tego są kolory przypisane do tej skali. W taki łatwy do zrozumienia sposób pomiary są tłumaczone na jakość powietrza, także każdy przechodząc tędy może się dowiedzieć jaka danego dnia jest jakość powietrza - mówi profesor Tomasz Kisilewicz z Politechniki Krakowskiej.
Urządzenia poza wymiarem informacyjnym posłużą do analiz naukowych. Wyniki pomiarów prowadzonych przez eko-słupki są archiwizowane i pomogą w powstaniu doktoratu.
- Badamy w jednym z budynków w salach dydaktycznych stężenie smogu w wewnątrz oraz na zewnątrz. Chcemy odpowiedzieć na pytanie w jakim tempie i w jakiej ilości zanieczyszczenie powietrza przedostaje się do pomieszczenia oraz oczywiście znaleźć sposób by się przed tym bronić - dodaje profesor Tomasz Kisilewicz.
Pomiary w salach dydaktycznych oraz na zewnątrz budynku są realizowane już od ponad roku. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej udostępniają ich wyniki, które można śledzić na bieżąco na stronie: looko2.com/tracker.php?search=807D3A1F7185.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!