Zorza polarna nad Polską. Jak powstaje to zjawisko?
Z soboty na niedzielę, czyli z 4 na 5 listopada nad całą Polską byłą widoczna zorza polarna. To niezwykłe zjawisko kojarzone jest głównie z krajami skandynawskimi. Powstaje, kiedy na Słońcu dochodzi do burz magnetycznych, przez co wyrzucane są ogromne ilości naładowanych cząsteczek — protonów i elektronów, które tworzą tzw. wiatr słoneczny. Kolorowe smugi na niebie są widoczne, kiedy zderza się on z polem magnetycznym Ziemi. Występują przede na wszystkich wysokich szerokościach geograficznych, czyli w okolicach kół podbiegunowych.
Zorza polarna nad Polską. Wyjątkowe zjawisko było widoczne na Podhalu
Chociaż zorza polarna kojarzy nam się głównie z krajami skandynawskimi, w Polsce także bywa czasem widoczna, głównie z nadmorskich miejscowości. Nic dziwnego, że tym razem wywołała tak wielkie poruszenie w mediach społecznościowych. internauci z całego kraju dzielili się wyjątkowymi zdjęciami. Sieć Obserwatorów Burz zarejestrowała zorzę polarną nawet na Podhalu.
Jakie kolory może mieć zorza polarna?
Zorza polarna może przybierać różne kolory w zależności od tego, na jakiej wysokości i z jakim gazem zderzają cząsteczki. Tlen świeci się na zielono lub czerwono, azot na bordowo, mieszkanka azotu i tlenu na żółto, zaś wodór i hel na fioletowo i niebiesko. Zorza polarna jest także widoczna na innych planetach. Eksperci zaobserwowali ją na Saturnie, Uranie i Neptunie. Może być także widoczna na planetach spoza naszego układu, które posiadają pole magnetyczne i magnetosferę, na którą oddziałuje wiatr gwiezdny.