Nie żyje Leszek Długosz. Był wybitnym poetą i pieśniarzem
Jak poinformował Maciej Zdziarski, współpracownik Długosza, poeta zmarł w sobotę, 23 marca po walce z chorobą nowotworową. Odszedł w swoim domu w Krakowie w wieku 82 lat. Odejście poety to wielka strata dla środowiska artystycznego. Przyjaciele i współpracownicy poety podkreślają jego wkład w rozwój legendarnego kabaretu Piwnica Pod Baranami w Krakowie, który współtworzył w latach 1965-1978. Ostatnio odwiedził ją w grudniu 2023 r. Przyszedł do niej na spotkanie z cyklu Poetycki Uniwersytet Piwnicy pod Baranami. „Wystąpił wówczas i zaśpiewał utwór "Jaka szkoda" poety Stanisława Balińskiego, wzruszającą piosenkę” – wspominał dyrektor Piwnicy Bogdan Micek.
— To wielka strata. Chorował od dłuższego czasu (…). To niezwykle ważny artysta, zwłaszcza dla Piwnicy Pod Baranami, ponieważ współtworzył ją w jej początkach — powiedział dyrektor Piwnicy Bogdan Micek. — Był artystą nie tylko odtwarzającym prawdę, ale przede wszystkim piszącym, niezwykle utalentowanym. Przede wszystkim jednak był dobrym człowiekiem — powiedział Micek, dodając, że dzięki takim osobom jak Leszek Długosz "poezja jest sztuką wysoką".
Uroczystości pogrzebowe Leszka Długosza. Artysta spoczął na cmentarzu Rakowickim
W środę, 27 marca odbyło się ostatnie pożegnanie artysty. Msza żałobna zostanie odprawiona została o godz. 14 w kościele św. Krzyża w Krakowie. Mszę odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W uroczystościach wziął udział prezydent Polski Andrzej Duda, politycy oraz artyści Piwnicy pod Baranami. Zmarły spocznie na cmentarzu Rakowickim przy ul. Prandoty, przy nowej Alei Zasłużonych.
Uroczystości pogrzebowe poety i pieśniarza Leszka Długosza. Artysta odszedł po długiej chorobie nowotworowej:
Kim był Leszek Długosz?
Długosz jest autorem kilkunastu tomików poezji. Swój pierwszy tomik zatytułowany "Lekcje rytmiki" wydał w 1973 r. Kolejne zbiory jego wierszy to m.in. "Na własną rękę", "Z tego, co jest". Po rozstaniu z Piwnicą pod Baranami przebywał na stypendium artystycznym we Francji, ufundowanym przez rząd francuski. Zaowocowało ono wydaniem płyty w całości w języku francuskim. Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, itd.). Niektóre tytuły spośród ponad 10 płyt Długosza to: "W Czarnolesie", "Także i ty – złota kolekcja", "Dusza na ramieniu", "Długosz 2011". Publikował felietony w "Czasie krakowskim" i "Rzeczpospolitej". Wraz z Krzysztofem Magowskim zrealizował w TVP cykl poświęcony poezji – "Literatura według Długosza". Wykładał w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie.